NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Największa polonijna instytucja finansowa chce pomóc. Instytut Piłsudskiego znajdzie nowy dom na Grenpoincie

Największa polonijna instytucja finansowa chce pomóc. Instytut Piłsudskiego znajdzie nowy dom na Grenpoincie

21.09.2014, godz. 19:22
Instytut Piłsudskiego
foto:

Wszystko wskazuje na to, że kończą się kłopoty ze znalezieniem lokalizacji dla Instytutu Piłsudskiego w Ameryce, który ma opuścić swoją siedzibę na Manhattanie. Już na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się przeprowadzka do nowego lokum, które Instytutowi wynajmie Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Nowym adresem Instytutu będzie 138 Greenpoint Avenue. Pomieszczenia zostaną udostępnione na zasadzie wynajmu.

Nowej lokalizacji dla Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce poszukiwano od października ubiegłego roku. Budynek przy 180 Second Avenue na Manhattanie, w którym miał swoją siedzibę od 20 lat, wystawiony został na sprzedaż, przez właściciela, którym był Polski Związek Narodowy. W lipcu tego roku budynek został sprzedany.

Na szczęście swoją pomoc w poszukiwaniach lokum zaoferowała największa polonijna instytucja finansowa. To pomogło rozwiązać problem organizacji.

- Przenosimy się w kwietniu 2015 r. i bardzo się cieszymy, że władze Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej pomogły nam w znalezieniu lokalu – mówi „Super Expressowi” Iwona Korga, dyrektor wykonawczy Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

–Trwają ostatnie ustalenia, ale wszystko jest na najlepszej drodze, aby tak zasłużona instytucja dla Polaków i Polonii jak Instytut Piłsudskiego znalazła swój dom na Greenpoincie – wtóruje jej Paweł Burdzy, PR Manager Polish & Slavic Federal Credit Union.

Jak podkreślił, Unia, która powstała na Greenpoincie, robi co może aby zachować polskość tej dzielnicy.

- Mamy tu dwa oddziały, żyją tu dziesiątki tysięcy naszych członków. Ale chodzi o coś więcej - polscy emigranci, Amerykanie polskiego pochodzenia są trwałą i stałą częścią tej nowojorskiej dzielnicy. Chcieliśmy to podkreślić, stąd od ostatniego dnia maja przed główną siedzibą P-SFUK powiewa na wysokim maszcie – obok amerykańskiej – biało-czerwona flaga – dodaje Burdzy.

Z informacji, że nowy dom na Greenpoincie znajdzie Instytut Piłsudskiego zadowoleni również są Polacy, którzy mieszkają w polskiej dzielnicy.

Przeprowadzka do nowego miejsca, związana jest z bardzo dużymi kosztami. Dlatego też cały czas dyrekcja Instytutu poszukuje sponsorów. W walkę o pozyskanie środków finansowych na rzecz Instytutu Józefa Piłsudskiego w Ameryce włączyła się także sejmowa Komisja Łączności z Polakami za Granicą, która w tym celu wystosowała specjalną rezolucję do ministra spraw zagranicznych.- Cieszę się że Komisja Łączności z Polakami za Granicą na mój wniosek jednogłośnie przyjęła dezyderat w którym udzieliła wsparcia władzom Instytutu Piłsudskiego w Nowym Jorku. Znalazł się on w bardzo trudnej sytuacji po decyzji PNA o sprzedaży siedziby Instytutu. Ta ważna dla Polskiej historii i kultury, dla naszej tożsamości placówka wymaga pomocy i wsparcia ze strony Polskich Władz  - powiedział nam poseł Adam Kwiatkowski z PiS z Komisji Łączności z Polakami za Granicą oraz Komisji Finansów Publicznych.

zdjęcia arch. Instytut Piłsudskiego

 

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: