NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Najmodniejsza babka na Wielkanoc Gotowana!

Najmodniejsza babka na Wielkanoc Gotowana!

02.04.2015, godz. 00:00
babka
foto:

Święta Wielkanocne to czas szczęścia i radości, także dla naszych podniebień. Nieodłącznym elementem wielkanocnego stołu, obok kolorowych pisanek, zielonej rzeżuchy i baranka, są ciasta. Sprawdziliśmy, co w tym roku jest hitem w polskich Deli.

Top lista ciast wielkanocnych nie zmienia się od lat: mazurki, makowce, pierniki, babki drożdżowe, serniki, wspaniałe sękacze… Okazuje się jednak, że Polonia coraz częściej sięga po nowy przysmak i to dietetyczny – babkę gotowaną na parze. Robi prawdziwą furorę!
- Od niedawna wprowadziliśmy ją do swojej świątecznej oferty. I okazało się, że przypadła do gustu naszym klientom – mówi nam Barbara Żebrowska właścicielka  European Delicatesen. Jak zdradziła Czytelnikom „Super Expressu” pani Basia, do wyrobu takiej babki potrzebna jest specjalna foremka z przykrywką, która zabezpiecza przed wlaniem się do środka wody. – Tego typu foremki są dostępne w Polsce, więc będą w odwiedzinach u rodziny przywiozłam je do Nowego Jorku. Babkę w specjalnej foremce wkłada się do wody i tak gotuje się  ponad godzinę. Na koniec trzeba oblać ją polewą wykonaną z gorzkiej czekolady. To połączenie daje wyrafinowany smak– dodaje pani Basia. Do wykonania świątecznego przysmaku potrzebnych jest sześć jaj oraz dwa rodzaje mąki: pszenna i ziemniaczana. - Babka gotowana jest lżejsza i bardziej puszczysta niż tradycja babka piaskowa – mówi pani Basia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: