NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Na Manhattanie odsłonięto mural na pamiątkę chrztu Polski

Na Manhattanie odsłonięto mural na pamiątkę chrztu Polski

19.04.2016, godz. 00:00
mural,  Manhattan, East Village, mural na pamiątkę chrztu Polski, Janusz Gilewicz
mural,  Manhattan, East Village, mural na pamiątkę chrztu Polski, Janusz Gilewicz foto:

Na manhattańskim East Village odbyła się ceremonia odsłonięcia muralu upamiętniającego 1050. rocznicę Chrztu Polski z 966 roku. W uroczystości wzięło udział blisko 200 osób.

W niedzielę, tuż po godzinie pierwszej po południu odsłonięcia tego niezwykłego dzieła dokonali wspólnie: Janusz Gilewicz – twórca muralu, Agata Grenda - dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, oraz o. Tadeusz Lizińczyk – proboszcz parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika.
Mural powstał zaledwie w ciągu czterech dni na ścianie budynku przy 104 St. Marks Pl. należącego do parafii Św. St. B i M. Dzieło składa się z kilku elementów: znaku ryby będącego symbolem chrześcijaństwa, napisu Polska, a także polskiej flagi przedzielającej daty 966 oraz 2016, co oczywiście nawiązuje bezpośrednio do ponad tysiącletniej historii Państwa Polskiego.
W niedzielnej uroczystości wzięli udział Polacy mieszkający na East Village, a także inni rodacy przybyli z różnych zakątków metropolii. Obecni byli harcerze, przedstawiciele polonijnych instytucji i oczywiście gospodarze, czyli księża z parafii B i M. Odsłonięcia muralu dokonano w obecności Urszuli Gacek, Konsula Generalnego RP w Nowym Jorku.
Początki parafii Św. Stanisława Biskupa i Męczennika będącą najstarszą polską parafią w archidiecezji Nowy Jork sięgają roku 1872. Już wtedy w dzielnicy tej mieszkało wielu Polaków, a w kolejnych dziesięcioleciach zaczęli przybywać następni. W 1909 r. w kościele odbyła się msza Św. w hołdzie Helenie Modrzejewskiej, wybitnej polskiej aktorce dramatycznej cieszącej się międzynarodową sławą. Również i po II wojnie światowej okolica ta stała się domem dla wielu polskich emigrantów.
Urodzony w Polsce Janusz Gilewicz od wielu lat jest mieszkańcem East Village. Tworzy głównie murale i trójwymiarowe obrazy. Jest między innymi twórcą największego na świecie trójwymiarowego muralu, który trzy lata temu powstał przy 379 Madison Street na Lower East Side.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: