NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Na JFK już robią testy na ebolę

Na JFK już robią testy na ebolę

13.10.2014, godz. 00:00
WIRUS EBOLA
WIRUS EBOLA foto:

Służby medyczne na nowojorskim lotnisku JFK już w weekend rozpoczęły badania i testy wśród pasażerów przybyłych do metropolii z krajów Afryki zachodniej. Są to działania mające zapobiec rozprzestrzenieniu się śmiertelnego wirusa ebola.

Jak donosi Fox News, na razie badaniom poddawani byli pasażerowie, którzy przylecieli do Nowego Jorki z Liberii, Sierra Leone oraz Gwinei. Jak podają przedstawiciele Centers for Disease Control i Department of Homeland Security nie jest wykluczone, że testy będą wykonywane na wszystkich podróżnych, gdyż – jak mówią – zagrożenie jest bardzo poważne. Wiadomo już, że w tym tygodniu badania będą przeprowadzane na innych portach lotniczych.  W pierwszej kolejności będą to: Newark Liberty, Washington Dulles, Chicago O'Hare oraz Hartsfield-Jackson w Atlancie. Wszystko to są działania prewencyjne, zlecone po zgonie pierwszej osoby zakażonej wirusem ebola w Teksasie. 
Choć jak dotąd nie odnotowano zachorowań spowodowanych przez wirusa w Nowym Jorku, widmo epidemii wywołuje strach w mieście. Szczególnie, że to tu jest jedno z największych lotnisk w kraju, przyjmujące codziennie wielu podróżnych z objętych epidemią krajów. Dlatego też w tym porcie lotniczym rozpoczęto pierwsze badania. 
Lekarze przypominają, że wirus ebola przenosi się tylko i wyłącznie przez kontakt z krwią, wydzielinami lub płynami ustrojowymi osoby chorej. Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że zakażenie przez kichanie lub kaszel jest mało prawdopodobne. Jak informuje Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom objawami zakażenia wirusem ebola są wysoka gorączka, silny ból głowy, ból mięśni, osłabienie, biegunka, wymioty, ból brzucha i krwawienie (zewnętrzne lub wewnętrzne, widoczne jako siniak) nie spowodowane urazem. Jeśli zaobserwujemy u siebie jeden z tych symptomów powinniśmy udać się do najbliższego szpitala.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: