NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Na Greenpoincie będzie 200 nowych, tanich mieszkań!

Na Greenpoincie będzie 200 nowych, tanich mieszkań!

04.10.2013, godz. 03:00
Greenpoint zmieni się nie do poznania
foto:

Dyskusja nad budową wieżowców na nabrzeżu Greenpointu nie ustaje. Wręcz przeciwnie... Obecnie rozmowy między deweloperami, Radą Dzielnicy oraz mieszkańcami koncentrują się na tanich mieszkaniach - czyli tzw. Affordable Housing - które miałyby się tam znaleźć. Jak donosi portal Capital New York, po ostatnich negocjacjach inwestorzy odpowiedzialni za budowę apartamentowców przy 77 Commercial Street zgodzili się przeznaczyć 200 mieszkań dla średnio zarabiających nowojorczyków.

Ale czy na pewno lokale te będą tanie...? To kwestia, jaką podnieśli na ostatnim spotkaniu z Radą Dzielnicy Greenpoint mieszkańcy i przedstawiciele miejskich agencji ds. mieszkaniowych. Otóż ich zdaniem ustalone przez inwestorów limity wysokości dochodów oraz czynszu nie kwalifikują tych lokali do tego, by mówić o nich "niedrogie". Tymczasem deweloperzy zwracają uwagę, że Affordable Housing to nie to samo, co mieszkania dla najbiedniejszych - tzw. projects. Tu należy się wykazać dochodem, aby móc się o dany lokal starać. - Czynsz, jaki będą płacić takie osoby, będzie i tak o wiele mniejszy niż lokatora, który wynajął mieszkanie na wolnym rynku - mówi David Bistricer, jeden z inwestorów. Jak przypomina portal Capital New York, inwestorzy zgodzili się na dodanie tanich mieszkań w zamian za zgodę na wybudowanie wielkich wieżowców.

Spośród tych 200 lokali 72 mają być przeznaczone dla osób zarabiających rocznie mniej niż 80 procent średniego dochodu w okolicy (area median income). Z kolei 108 lokali - dla tych, których roczny dochód jest niższy niż 125 procent, a 20 - dla zarabiających mniej niż 175 procent średniego dochodu w okolicy. Sprawa nie jest przesądzona, ponieważ rada dzielnicy chce wynegocjować z deweloperami jeszcze niższe ceny.

O jakie pieniądze chodzi?

W przypadku zarabiających

80 proc. Area median income, dochód trzyosobowej rodziny musiałby wynosić 62 000 dolarów. Rada Dzielnicy zasugerowała jednak, by wysokość dochodu obniżyć do poziomu 40-60 procent (miałaby się zaczynać się od 30 960 dol.). Przy ustalonych przez deweloperów obecnych limitach czynsze za 1-sypialniowe mieszkanie zaczynają się od 1400-1600 dol.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: