NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy MTA szykuje kolejne podwyżki, Znów drożej za przejście przez bramkę?

MTA szykuje kolejne podwyżki, Znów drożej za przejście przez bramkę?

24.10.2014, godz. 00:00
MTA, NYC
foto:

Myślisz, że metro jest drogie? Przejście przez bramkę może okazać się jeszcze droższe... Jak podaje Fox News, Metropolitan Transportation Agency (MTA) szykuje się do kolejnych podwyżek.

Choć w ubiegłym roku ze środków masowego transportu skorzystało rekordowo dużo pasażerów, MTA i tak ma dziurę w swoim budżecie. Na pewno bez problemu zgadniecie czym chce ją załatać… Oczywiście pieniędzmi z kieszeni pasażerów.

- Agencja ma dziurę budżetową w wysokości 15.2 mld dolarów. Jeśli zaciągnie 15 miliardową pożyczkę to za każdy miliard dolarów kredytu, Metropolitan Transportation Authority będzie musiała zapłacić około 70 mln dolarów rocznie na obsługę zadłużenia. Natomiast jeśli wprowadzimy 1 procentowa podwyżkę za przejazd metrem wygenerujemy 70 mln dolarów – powiedział Thomas DiNapoli (60 l.), kontroler stanu Nowy Jork.

Jeśli podwyżki za metro wejdą w życie opłata za jednorazowy przejazd metrem wynosiłaby 2,90 dol., a w przypadku 30-dniowej Metrocard cena podskoczyłaby ze 112 dolarów do 129 dolarów.

Przypomnijmy: ostatnia podwyżka za przejazd nowojorskim metrem miała miejsce w marcu 2013 roku. Obecnie jeden przejazd metrem kosztuje 2,50 dolara. Nie zawsze było tak drogo. Przez pierwsze 44 lata po uruchomieniu podziemnej kolejki w metropolii cena za przejazd metrem wynosiła 5 centów. Przez cały ten okres nie było mowy o podwyżce. Dopiero w roku 1948 przejazd metrem podrożał o 5 centów - żeton kosztował więc 10 centów. Od 3 marca 2013 roku miesięczna karta na metro kosztuje 112 dolarów, tygodniowa 30 dolarów, a jednorazowy przejazd 2,5 dolara.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: