NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Mój kolor skóry to nie przestępstwo

Mój kolor skóry to nie przestępstwo

20.03.2013, godz. 02:00
NYPD
foto:

Nowojorska policja, a właściwie Stop-and-Frisk - czyli stosowana przez NYPD metoda zatrzymań i przeszukiwań przypadkowych osób - została pozwana do sądu.

W zbiorowym procesie, jaki właśnie rozpoczął się w sądzie federalnym, mieszkańcy metropolii zarzucają departamentowi policji, że stosowana przez niego polityka jest niezgodna z prawem, dyskryminuje i łamie ich prawa obywatelskie. Dlaczego? Ponieważ ich zdaniem oficerowie, wybierając osobę do wyrywkowego przeszukania, sugerują się wyglądem i kolorem skóry.

Pierwszego dnia procesu zeznawał między innymi Devin Almonor (16 l.). Nastolatek mówił w sądzie, że był ofiarą Stop-and-Frisk, kiedy miał 13 lat. Twierdził, że został niesłusznie zatrzymany, przeszukany i w końcu aresztowany.

- Chcę być głosem przeciwko niesprawiedliwości NYPD. Chcę walczyć ze stosowanymi przez nich niektórymi metodami, które godzą w naszą wolność - mówił Devin Almonor.

Zdaniem adwokatów wnoszących sprawę w imieniu nowojorczyków takich osób jak Devin było bardzo dużo. W zeszłym roku NYPD zatrzymało do wyrywkowego przeszukania pół miliona nowojorczyków, w 2011 roku - aż 700 tysięcy. Zdecydowaną większość stanowili Latynosi, Afroamerykanie oraz muzułmanie. Adwokaci podkreślają, że złożony przez nich pozew nie jest wymierzony w politykę Stop-and-Frisk i nie ma na celu jej wyeliminowania, a jedynie zweryfikowanie sposobu jej przeprowadzania.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: