NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Mniej zielonych kart dla członków rodzin?!

Mniej zielonych kart dla członków rodzin?!

16.03.2013, godz. 02:00
Zielona karta „umarła” wraz z ojcem! - 4612
Zielona karta „umarła” wraz z ojcem! foto:

To może być naprawdę rewolucyjna zmiana w prawie imigracyjnym i sponsorowaniach rodzinnych. Grupa senatorów pracująca nad "ustawą amnestyjną" chce mocno ograniczyć limity zielonych kart dostępnych rocznie dla członków rodzin obywateli USA. Jednocześnie zwiększona zostałaby pula wiz imigracyjnych dla zagranicznych absolwentów oraz cudzoziemców zatrudnionych i sponsorowanych na stały pobyt przez amerykańskie firmy - donosi Associated Press.

Gdyby ustawa - nad którą główne prace powinny zostać zakończone z końcem marca lub na początku kwietnia - faktycznie ograniczyła liczbę zielonych kart w kategoriach rodzinnych, to byłoby to naprawdę rewolucyjne posunięcie. Urząd Imigracyjny od zawsze faworyzował sponsorowania rodzin ponad kategorie ekonomiczne/pracownicze.

Jak wynika z danych Migration Policy Institut, co roku dwie trzecie wszystkich wydanych zielonych kart trafia do bliskich obywateli USA, a zaledwie 15 proc. do osób sponsorowanych w kategorii pracowniczej. Teraz część senatorów stwierdziła, że czas najwyższy to zmienić.

- Jeżeli chodzi o sponsorowania rodzinne, to zielone karty powinny być dostępne dla najbliższych członków: małżonków i dzieci. Powinniśmy patrzeć na zielone karty jako ekonomiczną siłę napędową Ameryki - twierdzi republikański senator z Karoliny Południowej Lindsey Graham. Dodaje, że Ameryka nie może "stać się rodzinnym ogródkiem".

- Mamy potrzeby ekonomiczne. Nie potrzebujemy raczej ludzi, którzy tu przyjadą i będą korzystać z naszego systemu, a nic do niego nie będą dokładać - mówi Graham, który jest jednym ze współautorów projektu ustawy imigracyjnej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: