NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Miliarder rządzi światem

Miliarder rządzi światem

10.11.2016, godz. 00:00
Donald Trump Melania Trump
Donald Trump Melania Trump foto:

Ile pieniędzy ma Donald Trump (70 l.)? On sam raz mówi, że kilkanaście miliardów, innym razem, że tylko kilka. Forbes oszacował ten majątek na 3,7 miliarda dolarów. Jak Trump je zarobił?

Hotele, kasyna, wieżowce… Trump zdobył sławę jako uosobienie amerykańskiego snu. Ale nie była to droga „od pucybuta do milionera”, choć sam miliarder podkreślał, że dostał od ojca dewelopera „tylko milion dolarów”, a resztę zawdzięcza sobie. Najpierw pomagał ojcu w interesach. W latach 80. zajął się nieruchomościami sam. Powstały Trump Tower i Trump Plaza, a biznesmen zajął się też kasynami. Kilka zbankrutowało, jedno w sierpniu tego roku. Zajmował się wyborami miss, przez 11 lat prowadził telewizyjny show.
Do Białego Domu wejdzie biedniejszy, niż był w 2015 roku. Na kampanię wydał 55 milionów dolarów, fortuna zmalała też o 800 milionów po spadku wartości nowojorskich nieruchomości. Ale Trump wciąż prowadzi wystawne życie. Wśród jego rezydencji wyróżnia się willa w Bedford za 7,5 miliona dolarów. Bogacz ma kolekcję luksusowych aut – wśród nich jest Mercedes-Benz SLR McLaren.
Kto teraz zajmie się imperium Trumpa? Zgodnie z przyjętym w USA zwyczajem z chwilą wyboru na prezydenta nie można się zajmować biznesem, by nie doszło do konfliktu interesów, podejmowania politycznych decyzji z myślą o korzyści swoich firm. Przekazuje się aktywa rodzajowi funduszu powierniczego. Ale Trump woli prowadzenie biznesu zostawić swoim dzieciom.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: