NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Mec. Marcin Muszyński PORADY IMIGRACYJNE Pytania o amnestię Obamy

Mec. Marcin Muszyński PORADY IMIGRACYJNE Pytania o amnestię Obamy

27.12.2014, godz. 00:00
Marcin Muszyński
foto:

Znany polonijny prawnik imigracyjny - mec. Marcin Muszyński odpowiada co tydzień na pytania Czytelników "Super Expressu" i SE.pl. Porusza tematy imigracji, wiz, sponsorowania, amnesti - tzw. dekretów Obamy. Zapraszamy co tydzień do "Super Expressu" i na usa.se.pl

Gabriela z New Jersey: - Jestem obywatelką USA i chciałabym sponsorować swojego wnuka. Wnuk ma ukończone 22 lata. Czy jest to możliwe?

Prawo imigracyjne nie pozwala na bezpośrednie sponsorowanie wnuków. Generalnie obywatel USA może sponsorować swoje dzieci wraz z rodziną. Gdyby wnuk nie miał ukończonych 21 lat, mogłaby Pani rozpocząć sponsorowanie Pani dzieci (rodziców wnuka) i wtedy wnuk miałby szanse otrzymania zielonej karty wraz ze swoim rodzicami.

Tomasz, Long Island City: - Przyjechałem tutaj przez „zieloną granicę" 15 lat temu. Moja żona ma obywatelstwo USA, mamy razem dwójkę dzieci urodzonych w USA. Czy dekret Obamy pozwoli mi uzyskać zieloną kartę?

W Pana przypadku możliwe będzie ubieganie się o zieloną kartę, mimo że wjechał Pan do USA przez „zieloną granicę". Najpierw będzie Pan musiał otrzymać pozwolenie na pracę, potem trzeba będzie wystąpić o pozwolenie na podróżowanie. W przypadku osób, które otrzymają pozwolenie na podróżowanie możliwe będzie „zalegalizowanie" nielegalnego wjazdu tak, aby móc ubiegać się o zieloną kartę na podstawie małżeństwa z obywatelem USA. Wskazana jest konsultacja u adwokata imigracyjnego.

Czytelniczka z Brooklynu: - Czy Republikanie będą mogli cofnąć dekret Obamy?

Teoretycznie jest to możliwe. W jakimś sensie prezydent Obama wręcz „prosi" Kongres, w którym Republikanie od stycznia będą mieli większość, o uchwalenie reformy imigracyjnej. Republikanie mają zatem możliwość uchwalenia dowolnej wersji ustawy. Pamiętajmy jednak, że prezydentowi przysługuje prawo veta, dlatego jeśli ewentualna nowa ustawa będzie sprzeczna z duchem dekretu Obamy, prezydent na pewno ją zawetuje, a Republikanie nie mają wystarczającej większości, aby takie veto odrzucić.

Ryszard z Long Island: - Mam zieloną kartę od 15 lat. Sponsorowałem swojego syna, kiedy był jeszcze kawalerem. Syn wziął ślub dwa lata temu. Akt małżeństwa został przesłany do National Visa Center. Na spotkaniu w ambasadzie urzędnik powiedział synowi, że skoro wziął ślub, nie może otrzymać zielonej karty. Dlaczego pobrano od nas wszystkie opłaty?

Obawiam się, że urzędnik miał rację. Prawo imigracyjne nie zezwala na sponsorowanie zamężnych dzieci przez stałych rezydentów. Tak więc w momencie zawarcia związku małżeńskiego, petycja na zieloną kartę przepadła. Jeśli chodzi o przyjęcie opłat imigracyjnych przez National Visa Center, to tego typu operacje są wykonywane automatycznie i nikt tego nie sprawdza, aż do interview w ambasadzie. W National Visa Center od dłuższego czasu panuje ogromny bałagan i tego typu sprawy zdarzają się nagminnie.

Mec. Marcin Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński ma również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mecenas Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji:www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

autor: Marcin Muszyński zobacz inne artykuły tego autora
Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: