NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Masz dochody w Polsce? IRS będzie o nich wiedział

Masz dochody w Polsce? IRS będzie o nich wiedział

21.08.2014, godz. 12:35
IRS
foto:

To bardzo ważna wiadomość dla Polaków z obywatelstwem USA i mieszkających w Stanach, ale posiadających dochody – z różnego tytułu – w starym kraju. Polskie instytucje finansowe muszą informować amerykański Urząd Podatkowy (IRS), o wszelkich dochodach obywateli USA w Polsce. Zgodził się na to polski rząd – informuje portal wyborcza.biz.

Oficjalnie polski rząd podjął uchwałę w sprawie udzielenia zgody na podpisanie umowy między rządami Polski i Stanów Zjednoczonych „w sprawie poprawy wypełniania międzynarodowych obowiązków podatkowych oraz wdrożenia ustawodawstwa FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act)”. Co to oznacza? Jak przypomina portal, przyjęta w 2010 r. amerykańska ustawa wprowadziła przepisy, które mają poprawić ściągalność podatków z aktywów ulokowanych poza granicami Stanów Zjednoczonych.

Przykład? Jak pisze wyborcza.biz, jeżeli osoba posiadająca obywatelstwo USA ma w Polsce firmę i czerpie z niej jakiekolwiek zyski, to obsługujący ją bank będzie musiał poinformować o tym IRS. Ale są i inne przykłady - np. obywatela Polski, który wyjedzie do USA na dłużej niż pół roku i stanie się w ten sposób amerykańskim rezydentem podatkowym. Jeśli po powrocie do kraju np. założy jakąś lokatę, bank poinformuje o tym IRS, a ten będzie mógł porównać kwotę zainwestowaną w Polsce po powrocie ze Stanów. W ten sposób może namierzać ewentualne ukryte dochody!

Czy banki będą musiały dopełniać obowiązek informowania IRS? Niby jest to dobrowolne, ale jeśli tego nie zrobią, to przy transferze pieniędzy z USA będą miały naliczoną wysoką opłatę, w wysokośni aż 30 proc. od przesyłanej kwoty.

Polska strona też będzie miała z tego korzyści - w zamian za to Amerykanie przekażą polskim władzom skarbowym informacje o lokatach, rachunkach i dochodach obywateli RP w USA.

Portal pociesza, że zanim przepisy wejdą w życie, upłynie jeszcze sporo wody zarówno w Wiśle, jak i w Hudson River. Polsko-amerykańska umowa międzyrządowa dotycząca FATCA wejdzie bowiem w życie dopiero po zakończeniu procedury ratyfikacyjnej. A to trochę potrwa. Szacuje się, że pierwsze raporty trafią do IRS w drugiej połowie 2015 r.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: