NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Marzenie Janusza Skowrona, Janusz Skowron, Zbuduję wielkie centrum dla Polonii,

Marzenie Janusza Skowrona, Janusz Skowron, Zbuduję wielkie centrum dla Polonii,

04.10.2014, godz. 22:43
Janusz Skowron
foto:

Janusz Skowron, to kolejny przyjaciel „Super Expressu”, którego Polonii specjalnie przedstawiać nie trzeba. Społecznik znany wszystkim greenpoinckim seniorom, przez których nazywany jest pieszczotliwie „Skowronkiem”. Artysta z nurtu emocjonalistów, niestrudzony organizator wystaw i promotor młodych polonijnych talentów. Pan Janusz wreszcie doczekał się wyróżnienia, na jakie dawno zasłużył. W minionym tygodniu odebrał z rąk prezydenta RP Bronisława Komorowskiego Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.

- Kiedy dowiedziałem się o jego przyznaniu, pamięcią sięgnąłem do pierwszych wystaw i galerii, które tworzyłem jeszcze w latach siedemdziesiątych – opowiada nam Skowron. – Ale najważniejsze były ostatnie 16 lat mojej działalności kulturalnej i artystycznej w Nowym Jorku...
Jak dodaje, wyróżnienie było dla niego wielką niespodzianką. - Tym większą, że Krzyż Kawalerski wręczył mi sam prezydent Komorowski w pięknym nowojorskim Konsulacie Generalnym. Pan Janusz zapewnia redakcję „Super Expressu”, że w dalszym ciągu będzie działał w nowojorskim świecie artystycznym. - Na pewno nie spocznę na laurach. Nadal będę promował kulturę i sztukę polską w Stanach. Myślę, że otrzymane odznaczenie doda mi pewności siebie – jest dowodem na sens mojego działania – opowiada Skowron.

A przed nim kolejne wyzwania i plany.
- Moim marzeniem jest stworzenie w Nowym Jorku centrum kultury z prawdziwego zdarzenia, które byłoby prężnym ośrodkiem życia kulturalnego Polonii. Widzę w nim nie tylko profesjonalną galerię sztuki, ale i miejsce dla chórzystów, zespołów muzycznych, teatrów czy kabaretów. Na scenie odbywałyby się koncerty muzyki klasycznej, spotkania - dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W centrum działałyby polonijne media, biblioteka, pracownie komputerowe i wiele, wiele innych – opowiada Skowron.
Agnieszka  Granatowska
zdjęcie A. Granatowska oraz archiwum rodzinne Skowrona


Ma się czym pochwalić
Janusz Skowron zorganizował ponad 30 wystaw sztuki (m.in. 20-lecie grupy Emocjonalistów, Marcina Ryczka). Zilustrował kolejny tomik wierszy Bolesława Leśmiana („Marvellations”). W marcu ukazała się drukiem napisana wspólnie z moją żoną Anią książka pt. „Podróże z biletem szczęścia”. Zorganizował Salon Artystyczny Seniora i Kabareton. W czerwcu tego roku został nagrodzony medalem „Ignacy Paderewski Art and Music Award” przez nowojorski Instytut Piłsudskiego.

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: