NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Martha Stewart Gościem Honorowym 81. Balu Fundacji Kościuszkowskiej

Martha Stewart Gościem Honorowym 81. Balu Fundacji Kościuszkowskiej

02.05.2016, godz. 00:00
Bal Fundacji Kościuszkowskiej, Martha Stewart
Bal Fundacji Kościuszkowskiej, Martha Stewart foto:

W eleganckim hotelu Waldorf Astoria na Manhattanie na 81. Balu Fundacji Kościuszkowskiej bawiła się polonijna elita: przedsiębiorcy, dyplomaci oraz przedstawiciele licznych organizacji.

Doroczny Bal Fundacji Kościuszkowskiej to jeden z najstarszych i najbardziej eleganckich polskich balów w Stanach Zjednoczonych. Impreza każdorazowo ma niezwykle uroczystą i wytworną oprawę. Podobnie było i w tym roku. 
Uczestników tegorocznego Bursztynowego Balu powitali: dr John S. Micgiel, prezes i dyrektor wykonawczy Fundacji Kościuszkowskiej, a także Alex Storożyński, przewodniczący Rady Powierniczej Fundacji. W tym roku gościem honorowym balu była Martha Stewart  amerykańska potentatka biznesowa polskiego pochodzenia. Obecni byli również m.in. filantrop Sigmund A. Rolat i popularny dziennikarz Max Kolonko. Polskie władze reprezentowali: Ryszard Schnepf, ambasador RP w Stanach Zjednoczonych, Urszula Gacek, Konsul Generalny RP w Nowym Jorku, a także konsul Mateusz Stąsiek.
W trakcie balu Medal Uznania Fundacji Kościuszkowskiej odebrała Martha Stewart. Mająca w pełni polskie pochodzenie Martha Stewart (z domu Kostyra) była jednym z sześciorga dzieci i już jako nastolatka rozpoczęła pracę w charakterze modelki, po to by w przyszłości zostać założycielką medialnej fortuny i stać się jedną z najbardziej wpływowych kobiet w USA.
Statuetką „Spirit of the KF Award” wyróżniony został także prof. Piotr Chomczyński, uznany biochemik, przedsiębiorca i hojny darczyńca Fundacji. Przewodniczącym Balu był natomiast prof. Waldemar Priebe, Prezes Oddziału FK w Teksasie, zaangażowany w wiele inicjatyw w dziedzinie nauki realizujących misję Fundacji zarówno w Polsce jak i w USA. Obaj profesorowie są członkami działającego pod egidą Fundacji Kościuszkowskiej Kolegium Wybitnych Naukowców, które honoruje uznanych naukowców polskiego pochodzenia w USA, podkreśla ich dokonania oraz stanowi łącznik do nawiązania kontaktów z naukowcami w Polsce.
W części artystycznej imprezy goście mogli podziwiać taneczne umiejętności artystów z Polish American Folk Dance Company, którzy ubrani w staropolskie stroje, zaprosili wszystkich obecnych do tradycyjnego, polskiego tańca reprezentacyjnego, czyli Poloneza. Niewątpliwą atrakcją był również występ z gitarą Alexa Starożyńskiego, który wykonał balladę „Hey Sokoły”. Ozdobą Balu był także występ śpiewaczki operowej Edyty Kulczak z Metropolitan Opera.
Uczestnicy imprezy wzięli także udział w „cichej” aukcji oraz loterii fantowej. Dochód z Balu zostanie przekazany na wsparcie edukacyjnych i kulturalnych programów Fundacji oraz na renowację budynku, który w przyszłym roku będzie obchodzić stulecie istnienia.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: