NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Marian Żak, organizator rozpoczynającego się w ten weekend Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”. Chcę by sztuka dotarła do każdego

Marian Żak, organizator rozpoczynającego się w ten weekend Międzynarodowego Festiwalu „Chopin i Przyjaciele”. Chcę by sztuka dotarła do każdego

24.10.2014, godz. 20:34
Marian Żak
foto:

Muzykę klasyczną w najlepszym wykonaniu będzie można usłyszeć już w sobotni wieczór w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie. Wszystko dzięki Marianowi Żakowi, który już po raz 16. organizuje Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”. Tuż przed festiwalem Marian Żak opowiada czytelnikom „Super Expressu”, co jest najtrudniejsze w organizacji tego typu przedsięwzięć.

To już XVI Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele”, proszę powiedzieć skąd czerpie pan energię do organizowania festiwalu?

- To tkwi w mojej osobowości, ja po prostu nie potrafię być pasywny. Lubię nowe wyzwania i projekty związane ze sztuką, Festiwal, który organizujemy już 16 raz pozwala na realizowanie moich inspiracji. Każdy festiwal jest nowym projektem, który trzeba zacząć od nowa i doprowadzić przedsięwzięcie do końca, czyli do produkcji nowych wydarzeń artystycznych.

A jaka myśl przewodnia będzie towarzyszyła tegorocznemu festiwalowi?

- W świetle ciągłego niepokoju na świecie, znaczącym elementem jest to, aby wprowadzić pokój i nadzieję w nasze życie. New York Dance & Arts Innovations dedykuje XVI Międzynarodowy Festiwal „Chopin i Przyjaciele” pamięci Jana Karskiego - bohatera ludzkości. W dniu 6 grudnia 2013 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Karskiego. My, muzycy, również chcemy oddać hołd Karskiemu.

Co sprawia najwięcej trudności w organizacji tego typu przedsięwzięcia?

- Nie będę ukrywał, ale najwięcej trudności sprawia zebranie pieniędzy na festiwal. Naszym założeniem jest, by sztuka dotarła do każdego człowieka, bez względu na jego dochody. Dlatego też koncerty w ramach festiwalu są bezpłatne. Nie jest łatwo organizować festiwal bez funduszy z biletów, ale jak widać nam się to udaje od kilkunastu lat. Dzięki temu każdy chętny może uczestniczyć w festiwalu i choć przez chwilę znaleźć się w pięknym muzycznym świecie. Chciałbym podziękować sponsorom festiwalu za życzliwe poparcie. To właśnie dzięki nim festiwal już egzystuje 16 lat i na stałe wpisał się w kalendarz muzyczny metropolii. W tym roku generalnym sponsorem jest Centrum Polsko-Słowiańskie.

Kto w tym roku wystąpi podczas festiwalu?

- Jak zwykle mamy atrakcyjny program. W Polskim Konsulacie podczas otwarcia festiwalu wystąpi małżeństwo muzyków polskich z Niemiec: Jolanta Ziemska – piano i Maciej Ziemski –gitara, jako DuoKaviatarre. Są to znakomici muzycy, którzy po występie na festiwalu jadą na tourne po USA. Będziemy też mieli okazję podziwiać prace dwóch artystów malarzy wystawiających razem - Ismena Halkiewicz i Franciszek Kulon, oboje reprezentują wysokie umiejętności malarskie. Jestem pewien, że ich wystawa będzie wydarzeniem artystycznym tegorocznego festiwalu. Wspaniałą oprawę muzyczno - poetycka do wieczorów w Centrum Polsko-Słowiańskim przygotowała świetna pianistka Nina Kuźma-Sapiejewska, która jest jednocześnie współautorką festiwalu. Wystąpi z nią Ewa Wójcik aktorka, która posiada umiejętności deklamacji poezji w pięciu językach. Ewa Wójcik ukończyła Royal Central School of Speech and Drama w Londynie.

A jak dokonuje pan selekcji artystów, którzy pojawią się na festiwalu?

- Okazuje się, że  festiwal ma znakomitą renomę za granicą. Bardzo wielu artystów zgłasza swoją chęć występu w naszym festiwalu. Dobieram tak artystów, aby program był ciekawy dla widzów. Staram się aby na scenie wystąpili uznani już w środowisku muzycy, ale daję też szansę artystom,  którzy rozpoczynają swoją karierę. A występ podczas festiwalu jest dla nich ważnym krokiem w rozwoju talentu artystycznego.

Kogo w tym roku będzie można podziwiać na scenie?

- W tym roku pokażemy bardzo interesujących artystów z Nowego Yorku: Charles Mansfield – pisze teksty, komponuje muzykę i sam wykonuje swoje utwory przy akompaniamencie gitary. Wystąpi razem z pianistą Benem Pagano. Jego twórczość  można porównać do Leszka Długosza - naszego wspaniałego poety, który pisze wiersze, komponuje muzykę do nich i sam je wykonuje na scenie. Występ Mansfielda będzie niewątpliwie artystyczną niespodzianką wieczoru.

Ktoś jeszcze?

- Zaprezentują się również młodzi utalentowani  polscy muzycy, do których zaliczam Pawła Ignatowicza. Ten wspaniały gitarzysta jazzowy, kompozytor, ma on już opinię znakomitej  indywidualność w środowisku jazzowym. Paweł wystąpi z Kubą Cichockim (fortepian), który ma na swoim koncie bardzo duże osiągnięcia artystyczne. Razem z nimi wystąpią utalentowani amerykańscy muzycy: Edward Perez na bassie i Colin Stranaha na perkusji. Razem tworzą Paweł Ignatowicz Quartet,  który będzie można zobaczyć w Centrum Polsko-Słowiańskim.

Gdzie w tym roku odbędą się koncerty?

- Galowy koncert odbędzie się w Konsulacie Polskim na Manhattanie, a kolejne koncerty odbęda się w Centrum Polsko słowiańskim na Greenpoincie.

Rozmawiała Agnieszka Granatowska


XVI Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele

25 października  -  sobota

godz.  20:00  wstęp wolny

Koncert Galowy

Wystąpią: DuoKaviatarre, Jolanta Ziemska – piano, Maciej Ziemski –gitara

Konsulat Generalny RP

233 Madison Avenue, New York, NY 10016 (Jan Karski Corner)

Wymagana rezerwacja email: newyork.rsvp@msz.gov.pl7 listopada - piątek

godz. 19:00 wstęp wolny

Centrum Polsko-Słowińskie, 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222

Wystawa malarska: Ismena Halkiewicz i Franciszek Kulon

Oraz koncert:

Nina Kuźma-Sapiejewska – fortepian; Ewa Marian Wójcik – poezja

Charles Mansfield – gitara, śpiew; Ben Pagano - fortepian14 listopada – piątek

godz. 19:00 wstęp wolny

Centrum Polsko-Słowińskie, 177 Kent Street, Brooklyn, NY 11222

Romantyczne Ballady i Poezja

Chopin, Zarębski, Michałowski, Szymanowski, Mickiewicz, Kasprowicz, Jakubowski

Nina Kuźma-Sapiejewska – fortepian; Ewa Marian Wójcik – poezja

Paweł Ignatowicz Quartet: Paweł Ignatowicz – gitara; Kuba Cichocki – fortepian;Edward Perez – kontrabas; Colin Stranahan - perkusja

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: