NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Marcin Muszyński. Prawnik Radzi

Marcin Muszyński. Prawnik Radzi

18.10.2014, godz. 17:22
Marcin Muszyński
foto:

Czytelniczka z Nowego Jorku: - Czy nielegalni imigranci mogą brać udział w loterii wizowej?

Wygrana na loterii wizowej nie „darowuje” nielegalnego pobytu w USA. Prawo nie zabrania składania wniosków osobom, które są w USA nielegalnie. Tak więc złożyć wniosek można, ale nawet jak się wygra, to i tak nie będzie można wystąpić o zieloną kartę (oczywiście przy założeniu, że prawo się nie zmieni). Proszę pamiętać, że osoby na statusach studenckich F-1 / J-1 są traktowani inaczej, mimo że nie utrzymują już statusu.

Aleksander z Brooklyn: - Obserwuję biuletyn wizowy i dochodzę do wniosku, że osoby sponsorowane przez pracodawcę są traktowane priorytetowo. Kolejki w trzeciej kategorii sponsorowania pracowniczego posuwają się dużo szybciej niż pozostałe. Dlaczego tak się dzieje?

Biuletyn wizowy podaje informacje na temat kolejek na zielone karty w kategoriach, które są objęte rocznym limitem. Prawo imigracyjne dzieli sponsorowania na różne kategorie i nakłada maksymalny limit zielonych kart, które mogą być wydane w danym roku fiskalnym. Czas oczekiwania na zieloną kartę zależy od liczby chętnych w danej kategorii oraz od rocznego limitu. Prawdą jest, że trzecia kategoria przesuwa się do przodu szybciej niż pozostałe kategorie, ale nie wynika to z priorytetowego traktowania tej kategorii przez urząd imigracyjny, tylko jest to wynikiem mniejszej liczby chętnych.

Wiesław z Nowego Jorku: - Moja siostra była w USA nielegalnie i wyjechała do Polski. Po kilku latach spędzonych w Anglii, siostra otrzymała wizę turystyczną, na której przyjeżdżała kilkakrotnie do USA. Podczas ostatniego przyjazdu do USA, urzędnik nie wpuścił jej do USA i kazał ponownie ubiegać się o wizę w Warszawie. W ambasadzie siostra wizy nie dostała i powiedziano jej, że musi ubiegać się o „waiver”. O co w tym wszystkim chodzi?

Podaje Pan zbyt mało informacji, ale to co przytrafiło się Pana siostrze jest dość powszechne. Proszę pamiętać, że jeśli siostra była w USA nielegalnie dłużej niż rok, to ma zakaz przylotu do USA przez 10 lat. Ponadto na wniosku o wizę turystyczną jest pytanie o podanie poprzednich pobytów w USA. Jeśli siostra zataiła swój poprzedni nielegalny pobyt to obawiam się, że może jej grozić dożywotni zakaz przylotu do USA, co jest konsekwencją podania nieprawdy na wnioskach imigracyjnych.

Anna z Woodside: - Czy to prawda, że na loterię można składać wnioski listownie?

Nie. Jedynym sposobem, aby wziąć udział w loterii wizowej, jest złożenie wniosku drogą elektroniczną. Adres internetowej strony Departament Stanu to: https://www.dvlottery.state.gov/


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: