NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Marcin Muszyński - odpowiada na pytania czytelników

Marcin Muszyński - odpowiada na pytania czytelników

13.07.2015, godz. 15:19
Marcin Muszyński
foto:

Porady imigracyjne eksperta Super Expressu, mec. Marcina Muszyńskiego. Mec. Muszyński jest adwokatem imigracyjnym. Oprócz wykształcenia prawniczego mec. Muszyński posiada również wykształcenie finansowo-inwestycyjne. Jego kancelaria prowadzi wszystkie sprawy imigracyjne: zielone karty, sponsorowanie pracownicze oraz obronę przed deportacją. Mec. Muszyński jest członkiem American Immigration Lawyers Association. Telefon kancelarii: Manhattan: (646) 669-9797, Greenpoint: (718) 389-7580. Więcej informacji: www.adwokatmuszynski.com oraz Facebook: www.facebook.com/adwokatimigracyjny.

Tomasz z Nowego Jorku: - Jestem w USA od 5 lat na statusie studenckim. Rozliczam się i płacę wszystkie podatki. Przyszła właśnie moja kolejka do sponsorowania przez pracodawcę. Czy na aplikacji muszę podawać swoje zatrudnienie? Nie miałem w sumie pozwolenia na pracę tylko numer Social Security.

- Na podstawie informacji zawartych w pytaniu, to Pan nie może w ogóle składać wniosku na zieloną kartę, gdyż jest Pan w USA bez legalnego statusu (pracowanie bez pozwolenia na pracę anuluje Pana status studencki). W tego typu sprawach wskazana jest konsultacja z adwokatem imigracyjnym.

 

Rafał z Ridgewood: - Moja mama była sponsorowana przez moją siostrę, która jest obywatelem USA. Sponsorowanie miało miejsce w 1999 roku, a ja miałem wtedy 15 lat. Wystąpiłem o zieloną kartę, zapłaciłem wszystkie kary, ale dostałem odmowę bez interview. Agencja zaleca odwołanie. Zależy mi na czasie, gdyż muszę lecieć do Polski. Czy odwołanie będzie szybsze niż ponowny wniosek do Urzędu Imigracyjnego?

- Obawiam się, że nie jest Pan objęty paragrafem 245(i), gdyż przy sponsorowaniu rodzinnym rodzica przez syna lub córkę nie można dołączyć pozostałych członków rodziny. Gdyby Pana mama była sponsorowana na przykład przez jej siostrę lub jej rodzica albo przez pracodawcę, to wtedy byłby Pan objęty paragrafem 245(i).

 

Beata z Brooklynu: - Moja siostra jest obywatelem USA i chce złożyć na mnie sponsorowanie rodzinne. Obecnie jestem w USA na wizie turystycznej. Czy otrzymam pozwolenie na pracę?

- Nie. Proszę pamiętać, że sponsorowanie rodzinne przez siostrę to proces ponad 10-letni. Samo złożenie wniosku do Urzędu Imigracyjnego nie zmienia Pani statusu turystycznego. Pozwolenia na pracę również Pani nie otrzyma. Wiele osób jest mylnie przekonanych, że rozpoczęcie sponsorowania rodzinnego pozwala im na pozostanie w USA. Niestety, nic bardziej błędnego.

 

Aneta z Białegostoku: - Byłam w USA nielegalnie około 4 lat. Wyjechałam z USA i po roku wróciłam na wciąż ważnej wizie. Niestety na granicy nie wpuścili mnie do USA i otrzymałam zakaz powrotu na 5 lat. Czy ten zakaz można cofnąć?

- Proszę pamiętać, że Pani jest również objęta 10-letnim zakazem za nielegalny pobyt w USA przez okres dłuższy niż rok. Zakaz 5-letni otrzymała Pani na lotnisku, ponieważ próbowała Pani wjechać do USA na prawnie nieważnej wizie. Mimo, że wiza była nadal ważna, prawo imigracyjne ją unieważniło, ponieważ przebywała Pani w USA nielegalnie. Zarówno 5-letni jak i 10-letni zakaz można teoretycznie znieść.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: