NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Mailowe skandale nie zaszkodziły zbyt bardzo demokratce. Różnica zmalała ale Hillary ciągle prowadzi

Mailowe skandale nie zaszkodziły zbyt bardzo demokratce. Różnica zmalała ale Hillary ciągle prowadzi

04.11.2016, godz. 00:00
Hilary Clinton/Donald Trump
Hilary Clinton / Donald Trump foto:

Emocje zaczynają sięgać zenitu. Ostatnie śledztwa i rewelacje w sprawie e-maili Hillary Clinton wcale nie zaszkodziły jej tak bardzo jak się tego niektórzy spodziewali. Donald Trump co prawda zyskał na poparciu i zmniejszył dystans do rywalki, niemniej w większości sondaży to demokratka ma ciągle przewagę.

Wszystko zależy od tego kto przeprowadzał sondaż, w jakim regonie i wśród jakiego elektoratu. Z ogólnoamerykańskiego badania przeprowadzonego przez RealClearPolitics Clinton prowadzi nad Trumpem 1.7 punktami procentowymi, czyli 47 proc. do to 45.3 proc. To o 7.1 punktów miej aniżeli podczas sondażu sprzed 18 października. Z kolei  najnowsze badania opinii publicznej Reuters/Ipsos pokazują, że demokratka ma większą przewagę. Z sondażu przeprowadzonego między 28 października a 1 listopada wynika, że Clinton ma poparcie 45 proc. ankietowanych, a jej konkurent Donald Trump 39 proc.
Badanie przeprowadzono po tym, jak dyrektor FBI James Comey ogłosił decyzję o wznowieniu dochodzenia w sprawie używania przez Clinton prywatnego serwera mailowego do celów służbowych, gdy była sekretarzem stanu.
Jak pokazują wyniki sondażu, ponowne wszczęcie dochodzenia nie wpłynęło jednak na poparcie dla obu kandydatów. W przeddzień ogłoszenia decyzji FBI, różnica między poparciem dla Clinton i Trumpa także wynosiła 6 punktów procentowych na korzyść byłej sekretarz stanu. Chęć zagłosowania na kandydatkę Demokratów w wyborach deklarowało wówczas 43 proc. ankietowanych, a na Trumpa 37 proc.  W ujęciu bardziej regionalnym różnice poparcia różnią się w zależności od stanów: te znane jako demokratyczne popierają bardziej Hillary, te republikańskie – Trumpa. Bój teraz toczy się o tych niezdecydowanych z tzw. swing states. Jedno jest pewne wyścig prezydencki do samego końca będzie trzymał w napięciu.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: