NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Long Island. Polonia przed jubileuszem

Long Island. Polonia przed jubileuszem

14.02.2014, godz. 20:43
Long Island, Polonia,
foto:

Przed znaną w USA organizacją Polonia of Long Island Inc., która od wielu lat wspiera młodzież - wielka uroczystość! Jej działacze wraz z sympatykami będą świętować 20-lecie istnienia. Obchody są połączone z Galą Long Island, która odbędzie się 1 marca już po raz ósmy w restauracji Chateau la Mer w Lindenhurst. Tuż przed wydarzeniem rozmawiamy z Izabelą Makarewicz, która od lat działa na rzecz polonijnego środowiska na Long Island...

– W polonijnym środowisku funkcjonuje wiele organizacji, które działają na rzecz naszych rodaków. Czym w szczególności wyróżnia się Polonia of Long Island, Inc.?
– Organizacja powstała jako Rada Parafialna przy kościele Wniebowzięcia Maryi Panny w Copiague na początku lat 80. Pierwszym, najważniejszym wydarzeniem było uzyskanie zezwolenia od biskupa w Rockville Centre na celebrowanie Mszy Św. w języku polskim. Kolejnym było założenie w roku 1988 polskiej szkoły dokształcającej.
– Co oferuje Polonia of Long Island?
– Choćby kursy przygotowawcze do egzaminu SAT (odpowiednik matury) po zniżonych kosztach. Organizujemy również Dzień Polski połączony z obchodami Dnia Dziecka, z którego dochód co roku przeznaczony jest na wyznaczony cel charytatywny. Dzięki naszym działaczom możemy organizować spotkania informacyjne oraz imprezy kulturalne. Od kilku lat także prowadzimy zbiórkę pieniędzy na Polski Dom Narodowy w Copiague, którego jeszcze nie mamy. Dodatkowo współpracujemy z innym organizacjami polonijnymi i polskimi szkołami.
– A jakie atrakcje czekają na gości ósmej gali Polonia of Long Island, Inc.?
– Ze względu na jubileusz, bal ten na pewno będzie bardziej uroczysty niż wszystkie, które miały miejsce dotychczas. Podczas tego wieczoru przewidujemy dla gości wiele atrakcji i niespodzianek. Do tańca będzie grał zespół „Zambrowiacy”...


Na zdjęciu: ubiegłoroczna gala

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: