NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Long Island. Polonia czci Świętego Jana Pawła II

Long Island. Polonia czci Świętego Jana Pawła II

16.10.2015, godz. 20:45
Jan Paweł II
foto: EAST NEWS

Już w tę niedzielę w Polskim Domu Narodowym w Glen Cove na Long Island odbędą się uroczystości poświęcone obchodom Roku Świętego Jana Pawła II. Ich organizatorem jest Kongres Polonii Amerykańskiej, wydział Long Island. W przeddzień tego wydarzenia rozmawiamy z Martą Wesołowski, jedną ze współorganizatorek.

Proszę przypomnieć z czyjej inicjatywy zorganizowano te niedzielne uroczystości?

– Inicjatywa zorganizowania uroczystości powstała w związku z ogłoszeniem przez Sejm Rzeczypospolitej Polski roku 2015 Rokiem Św. Jana Pawła II. „W uchwale podkreślono ogromne zaangażowanie papieża Polaka w proces odradzania się polskiej niepodległości oraz w propagowanie uniwersalnego przesłania o godności i prawach człowieka”. Zorganizowanie uroczystości „Ut Unum Sint” ma na celu upamiętnienie wybitnego Polaka, który wywarł znaczący wpływ na losy nie tylko naszego narodu, ale i całego współczesnego świata. Organizując tę uroczystość do współpracy zaprosiłam organizację Polonia of LI, Inc. oraz Polski Dom Narodowy w Glen Cove. W związku z obchodami Roku Św. Jana Pawła II stworzyłam też stronę na facebooku: Rok św. Jana Pawła II na Long Island. Można tam znaleźć wiele zdjęć i wydarzeń związanych z Ojcem Świętym.

Na co mogą liczyć ci, którzy przyjdą?

– Podczas uroczystości wręczymy nagrody laureatom konkursu, który z ramienia KPA LI ogłosiliśmy w maju 2015 r. Wystąpi również zespół Nos Te Domine. W uroczystości wezmą udział członkowie organizacji polonijnych oraz wszyscy chętni. Planujemy rodzinne, integracyjne spotkanie pod hasłem „Ut Unum Sint - Aby byli jedno”. Temat spotkania wiąże się nie przypadkowo z encykliką papieską ogłoszoną przez  Ojca Św. (w tym roku przypada 20. rocznica ogłoszenia encykliki papieskiej „Ut Unum Sint”). Dokładnie to samo hasło przyświecało budowie Pomnika Św. Jana Pawła II w Copiague, LI, którego projekt udało nam się zrealizować w maju br.

Kim dla pani był święty Jan Paweł II?

– Jeszcze jako nastolatka wzięłam udział w Konkursie z Wiedzy o Encyklikach Papieskich. Można z ich treści wiele odczytać, między innymi o tym, jaki był Ojciec Święty. Dla mnie osobiście to człowiek wszech czasów, wzór, autorytet, którego ideały przyświecają mi w moim życiu codziennym. Najpiękniejsze jest to, że jego słowa miały zawsze odbicie w czynach, zawsze dawał nam świadectwo wiary, prawdy, miłosierdzia, po prostu pięknie żył, czego każdemu i sobie życzę.

Czy pani zdaniem Polonia robi wystarczająco dużo, aby szczycić się naszym świętym na amerykańskiej ziemi?

– Myślę, że tak. Z doświadczenia wiem, że Polonia bardzo chętnie bierze udział we wszelkiego rodzaju inicjatywach poświęconym Św. Janowi Pawłowi II. Wiele osób angażuje się i oferuje swoją pomoc, chociażby przy okazji niedzielnej uroczystości. Warto z nami być, by się o tym przekonać.
Dziękuję za rozmowę


RAMKA

Zaproszenie na uroczystość „Ut Unum Sint”
W imieniu Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydział Long Island, Polskiego Domu Narodowego w Glen Cove oraz Polonia of Long Island, Inc. serdecznie zapraszamy na uroczystość poświęconą obchodom  Roku Św. Jana Pawła II
18 października 2015 roku
godzinie 15:00
Polski Dom Narodowy w Glen Cove

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: