NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Lekcje polskiego w amerykańskiej szkole

Lekcje polskiego w amerykańskiej szkole

16.06.2015, godz. 00:00
Sprawdzian, egzamin, testr, szkoła podstawowa, uczniowie, lekcja
foto:

Ty też możesz w tym pomóc! Jeśli Polonijni rodzice wezmą sprawy w swoje ręce, już od września w nowojorskich szkołach publicznych mogą zostać utworzone polsko-angielskie klasy! Spotkanie w tej sprawie, które organizuje Portal Dobra Polska Szkoła wraz z polonijnymi rodzicami, dobędzie się już w najbliższy czwartek na Ridgewood.

Każda szkoła, do której uczęszcza minimum 20 uczniów w danym przedziale wiekowym posługujących się tym samym językiem etnicznym, ma obowiązek utworzyć dwujęzyczne klasy (Transitional Bilingual Education lub Dual Language). Dotyczy to zarówno szkół podstawowych, średnich, jak i wyższych.

- Aby nasze dzieci mogły w pełni skorzystać z dobrodziejstw dwujęzycznej edukacji, bardzo ważnym krokiem dla polonijnych rodziców jest jak najszybsze zgłaszanie się do dyrekcji swoich szkół z deklaracją chęci umieszczenia swego dziecka w dwujęzycznej klasie – mówi Marta Kustek z portalu Dobra Polska Szkoła.

Za wprowadzeniem klas polskojęzycznych w amerykańskich szkołach opowiadają się również dyrektorzy polonijnych szkół.

– To ciekawy projekt i każdy Polak powinien się nim zainteresować - mówi Bogusława Borkowska, zastępca dyrektora z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Gen. Kazimierza Pułaskiego przy parafii św. Franciszki de Chantal na Brooklynie.

Inni wskazuja, że klasy mogłyby bardzo pomóc niektórym polskim dzieciom.

- Są dobre dla dzieci, które po raz pierwszy mają kontakt z amerykańską szkołą, nie znają w ogóle języka angielskiego i mają problem w odnalezieniu się w nowym otoczeniu – mówi Beata Kruzel z Polskiej Szkoły Dokształcającej im. generała Kazimierza Pułaskiego. - W takiej sytuacji nauka w ojczystym języku pomoże im przystosować się do nowego środowiska i przetrwać okres przejściowy, zanim trafią do regularnej anglojęzycznej klasy. Myślę jednak, że pobyt w klasie z wykładowym językiem polskim nie powinien trwać dłużej niż dwa lata – dodaje.

Spotkanie dotyczące dwujęzycznego programu nauczania w amerykańskich szkołach odbędzie się 18 czerwca o godz.18 w The Queens Library na Ridgewood, 20-12 Madison Street Ridgewood, New York

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: