NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kwarantanną z obawy przed wirusem objęci nawet lekarze! Arabska zaraza w Ameryce

Kwarantanną z obawy przed wirusem objęci nawet lekarze! Arabska zaraza w Ameryce

06.05.2014, godz. 00:00
wirus
foto:

Kaszel, osłabienie, wysoka gorączka... Uwaga, to może nie być zwykła grypa! Lekarze w USA potwierdzili właśnie pierwszy przypadek zachorowania na Middle East Respiratory Syndrome (MERS). Wirusa tej choroby przywiózł do Stanów mieszkaniec Indiany, który przebywał na Bliskim Wschodzie.

Zarażony mężczyzna wysiadł na lotnisku w Chicago, a wcześniej miał międzylądowanie w Londynie. Z Chicago udał się autobusem do Indiany. Nie wiadomo, z iloma osobami miał kontakt podczas podróży. Do szpitala trafił z objawami wysokiej gorączki i uporczywym kaszlem. – Ponieważ to pierwszy przypadek w Ameryce, niepokój jest jak najbardziej zrozumiały – stwierdził dr William Van Ness, komisarz ds. zdrowia stanu Indiana.
Lekarze z Community Hospital w Munster, którzy mieli kontakt z chorym, obecnie przechodzą kwarantannę. Po 14 dniach będzie wiadomo, czy oni również zostali zarażeni wirusem MERS.

Wskutek rozwoju choroby dochodzi do niewydolności układu oddechowego, a później m.in. nerek. Paskudztwo odkryto półtora roku temu na Półwyspie Arabskim. Według specjalistów badających jego pochodzenie, pierwotnymi nosicielami wirusa były... wielbłądy. Dotychczas w sześciu krajach arabskich odnotowano 400 przypadków zachorowań, co najmniej 100 osób zmarło.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: