NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kub Seniora Amber na Greenpoincie obchodził swoje pierwsze urodziny. Wesołe jest życie seniora na Greenpoincie…

Kub Seniora Amber na Greenpoincie obchodził swoje pierwsze urodziny. Wesołe jest życie seniora na Greenpoincie…

04.10.2014, godz. 20:59
Janusz Skowron
foto:

Amber Health Social Day Care Center, którego założycielem jest dobrze znany Czytelnikom „Super Expressu” Janusz Skowron, rozpoczął swoją działalność w 2013 roku. Najpierw jego siedziba znajdowała się na Williamsburgu, a w połowie września klub przeniósł się na 71 India Street. Amber Health służy więc Polonii na Greenpoincie dokładnie od roku. W rocznicę powstania klubu rozmawiamy z jednym z jego założycieli Januszem Skowronem.

Co Cię skłoniło do założenia klubu Amber?

- Pomysł na klub mieli polscy lekarze: Kamil Atta i Cezary Borawski, którzy w grudniu 2011 roku zwrócili się do mnie z prośbą o pomoc w zorganizowaniu centrum opieki dla seniorów. Od początku wiedzieliśmy, że będzie ono na Greenpoincie i że taki ośrodek jest w tej dzielnicy bardzo potrzebny.

Kto i na jakich zasadach może się zapisać do Amber Health Social Day Care Center?

- Każdy, kto chce korzystać z zajęć, jakie będą prowadzone w Klubie Amber, musi mieć skończone 55 lat i posiadać ubezpieczenie Medicaid, bądź kwalifikować się do otrzymania takiego ubezpieczenia. Po zarejestrowaniu członkowie klubu mogą korzystać ze wszystkich świadczeń i zajęć, jakie oferujemy.

No właśnie, co oferujecie?

- Seniorzy mają u nas zapewniony pełen zakres aktywności, zarówno w ramach zajęć terapeutycznych, jak i rekreacyjnych. Uczą się obsługi komputera, mają zajęcia z języka angielskiego oraz udzielają się plastycznie.

Jak upłynął pierwszy rok działalności klubu Amber?

- Od początku istnienia klubu seniorzy mają bardzo urozmaicony i atrakcyjny rozkład zajęć. Duży nacisk kładziemy na aktywność i serdeczną atmosferę. Pomiędzy śniadaniem a obiadem są lekcje angielskiego, wykłady o zdrowiu, prezentacje owoców tropikalnych, zajęcia: komputerowe, plastyczne czy robótki ręczne. Organizujemy rozmaite kursy, imprezy kulturalne oraz spotkania okolicznościowe. Jest codzienna gimnastyka, spacery do parku i nad East River. Uprawiamy nordic walking, jest chór, biblioteka, kabaret Cukier i poeci Telimeny. Oglądamy Teleexpress, filmy. W klubie gościliśmy, aktorów, muzyków, tancerzy, literatów i polityków. Z wycieczką jeździliśmy m.in. do Ogrodów Botanicznych, Staten Island, Instytutu Piłsudskiego, redakcji „Super Expressu” i Amerykańskiej Częstochowy.  Seniorzy  w naszym Klubie rozwijają swoje zdolności i pasje. Dowodem na to są prace, które zdobią przestronne pomieszczenie Centrum Dziennej Opieki dla Seniorów „Amber”.

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: