NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ku czci poległych żołnierzy. Memorial Day pod czujnym okiem policjantów

Ku czci poległych żołnierzy. Memorial Day pod czujnym okiem policjantów

31.05.2016, godz. 00:00
Memorial day
foto: dreamstime

Cała Ameryka obchodziła w poniedziałek Memorial Day.  Dzień Pamięci Narodowej jest federalnym świętem obchodzonym w ostatni poniedziałek maja i upamiętniającym Amerykanów, którzy polegli w czasie służby wojskowej w różnych wojnach i na różnych frontach. W Nowym Jorku policja specjalnie się przygotowała na obchody – na ulicach jest więcej patroli i więcej punktów kontroli trzeźwości.

Memorial Day to nieformalny początek sezonu letniego. Do Nowego Jorku zjechało  mnóstwo turystów. Władze miasta zaapelowały do nowojorczyków, żeby zostawienie samochodów w domu i jeżdżenia komunikacja miejską.

Święto zostało oficjalnie ustanowione w 1868 roku na mocy rozkazu generała Johna A. Logana, początkowo jako święto ku pamięci żołnierzy poległych w wojnie secesyjnej 1861-1865. Jego ustanowienie miało być kolejnym krokiem ku narodowemu pojednaniu narodu podzielonego bratobójczym konfliktem, w którym życie straciło ponad 600 tys. Amerykanów.

Z okazji Memorial Day tradycyjnie odbywają się parady i uroczystości na cmentarzach wojskowych, m.in. przy Grobie Nieznanego Żołnierza na Narodowym Cmentarzu w Arlington niedaleko Waszyngtonu, który jest symbolem hołdu dla bezimiennych żołnierzy amerykańskich poległych podczas wojen prowadzonych przez Stany Zjednoczone.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: