NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Który imigrant w oczach Donalda Trupa będzie kryminalistą? Deportacyjny strach paraliżuje nie tylko nielegalnych

Który imigrant w oczach Donalda Trupa będzie kryminalistą? Deportacyjny strach paraliżuje nie tylko nielegalnych

29.11.2016, godz. 00:00
imigracja, imigranci, Ameryka i problem imigracji
imigracja, imigranci, Ameryka i problem imigracji foto:

Każda zmiana wywołuje niepewność, a ta zwłaszcza... Choć tak naprawdę nic nie zostało ogłoszone na sto procent, to miliony imigrantów konsekwentnie paraliżuje strach i niepewność co to ich przyszłości. Czy dojdzie do masowych deportacji wszystkich nieudokumentowanych? Czy też na pierwszy ogień pójdą ci z kryminalną przeszłością („criminal alien”)?  Jeżeli tak, to co to oznacza? Kto w oczach prezydenta elekta jest taką osobą? Jak brzmi definicja  kryminalisty w ustach Donalda Trumpa (70 l.)? To pytania jakie zadają sobie imigranci.

I to nie tylko nielegalni. Również i ci posiadający zielone karty, którzy w przeszłości mieli na bakier z prawem.  Jak mówią, w świetle nowej definicji „criminal alien” jaką obierze sobie nowa administracja, może okazać się, że znajdą się na liście tych do deportacji. Ich obawy mogą mieć uzasadnienie. Kilka lat temu Department of Homeland Security (DHS) stwierdził, że w Stanach mieszka 1.9 miliona tzw. „criminal aliens”. Okazuje się, że spośród nich 820 tysięcy było nielegalnymi imigrantami z kryminalnym rekordem, pozostali to legalni rezydenci, nie obywatele, którzy popadli w konflikt z prawem. Przestępstwa jakie „zakwalifikowały” ich na czarną listę wcale nie należą do najcięższych, bo dotyczą nawet wykroczeń drogowych. Cała reszta wielkiej, blisko 11-milionowej grupy nieudokumentowanych, to osoby, których jedynym przewinieniem jest brak statusu. Tak sklasyfikowano to za Obamy, za którego deportowano – choć mało może kto zdaje sobie z tego sprawę – blisko trzy miliony imigrantów, a co dopiero teraz? Z trwogą pytają imigranci. Co w oczach nowej administracji będzie przestępstwem klasyfikującym do deportacji. Chociaż Donald Trump złagodził ton i powiedział, że deportuje od 2 do 3 milionów imigrantów z będących zagrożeniem dla Ameryki i mających na sumieniu poważne przestępstwa, to jednak nikt nie wie co kryje się za definicją „poważne przestępstwo”.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: