NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kto na Greenpoincie dostanie miliony od Exxon Mobil?

Kto na Greenpoincie dostanie miliony od Exxon Mobil?

06.03.2014, godz. 03:00
Newtown Creek, Greenpoint, Exxon Mobil
foto:

Miliony galonów ropy, jakie z winy Exxon Mobil wyciekły do Newtown Creek, przez dekady zanieczyszczały Greenpoint. Ale teraz do polskiej dzielnicy płyną pierwsze miliony z odszkodowania, które koncern paliwowy zgodził się wypłacić za skażenie gruntów. Jeszcze w tym tygodniu mają rozpocząć się wypłaty grantów z Greenpoint Community Environmental Fund dla części projektów proekologicznych i tych związanych z ochroną środowiska.

Fundusz na ekologiczną odnowę Greenpointu powstał w wyniku ugody, właśnie odszkodowaniu od Exxon Mobil. To w sumie 25 mln dolarów, z czego 19,5 mln dol. jest przeznaczone na projekty związane z ochroną środowiska, poprawą jakości powietrza, wody – pitnej i gruntowej – czy redukcją skażenia gleby i wód.

Nadzór nad całym tym funduszem ma biuro prokuratora Nowego Jorku, a zarządzają nim dwie agencje: National Fish and Wildlife Foundation oraz North Brooklyn Development Corporation. I to do nich od września zeszłego roku można było składać wnioski o granty na różne projekty. Mogły to robić organizacje non-profit, władze stanowe i lokalne, samorządy instytucje naukowe, edukacyjne i pomocowe. Osoby indywidualne i firmy prywatne też mogły zabiegać o pieniądze, ale jako współpartnerzy wyżej wymienionych organizacji.

W ciągu najbliższych dni kasę otrzymają pierwsze projekty. Będą to tzw. „małe granty” opiewające na kwotę do 25 tysięcy dolarów każdy. Pozostałe pieniądze będą przyznawane do października. Przypomnijmy, o fundusze z tej transzy starały się m.in.: Greenpoint Reformed Church (na założenie paneli słonecznych na dach) oraz Greenpoint Library (na wybudowanie w bibliotece działu edukującego na temat ekologii). Jak podają zarządzający funduszem, wszystkie projekty opiewają łącznie na ponad 65 milionów dolarów, czyli dużo więcej niż wynosi jego pula. Organizacje czy osoby, których plany zostały wybrane, będą informowane o tym listownie.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: