NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ksiądz Piotr Żendzian nie żyje

Ksiądz Piotr Żendzian nie żyje

25.10.2015, godz. 17:53
Piotr Żendzian, , Polonia, Nowy Jork, parafia świętego krzyża
Piotr Żendzian, , Polonia, Nowy Jork, parafia świętego krzyża foto:

Znany i lubiany wśród Polonii, ksiądz Prałat Piotr Żendzian nie żyje. Duchowny został znaleziony martwy w łazience w swoim mieszkaniu w miniony piątek rano. 

Ksiądz Prałat Piotr Żendzian był osobą nietuzinkową. Zawsze pełen dobrej energii, chętny do wsparcia i pomocy innym. Przyszły kapłan  urodził się w 1952 roku w polskiej rodzinie mieszkającej na Maspeth, jego dziadkowie pochodzili z regionu białostocko-łomżyńskiego. Święcenia kapłańskie przyjął w 1978 roku w parafii św. Józefa na Astorii, a pierwszą parafią do której został skierowany był kościół św. Franciszka z Asyżu. Później pełnił również posługę w parafii Św. Małgorzaty na Middle Village, a także już jako proboszcz w kościele Matki Boskiej Częstochowskiej na Brooklynie. Najdłuższy okres spędził w parafii Św. Krzyża na Maspeth, w której był proboszczem w latach 2000 - 2013. Od dwóch lat był natomiast proboszczem w parafii św. Macieja na Ridgewood. W trakcie swojej duszpasterskiej posługi ksiądz Żendzian pełnił również szereg innych funkcji, między innymi w latach 1982-1985 był koordynatorem do spraw emigracyjnych Diecezji Brooklyńskiej, a w latach 1986-1987 dyrektorem Episkopatu Amerykańskiego ds. emigracyjnych. Z kolei w latach 1987-1993 przebywał w Waszyngtonie, gdzie był dyrektorem Episkopatu Amerykańskiego ds. emigracyjnych w USA i na świecie.
Nie jest znana jeszcze oficjalna przyczyna śmierci duchownego, ale wiadomo, że ksiądz Żendzian od jakiegoś czasu miał problemy ze zdrowiem. Kilka tygodni temu przeszedł operację, a w nadchodzącym tygodniu planowany był kolejny zabieg.
Śmierć ks. Piotra Żendziana to olbrzymia strata dla całej polonijnej społeczności. Duchowny od wielu lat aktywnie zaangażowany był w działalność wielu polonijnych organizacji. Od roku 2002 był kapelanem Kongresu Polonii Amerykańskiej, a od 2005 roku kapelanem Fundacji Uśmiech Dziecka. Pełnił także ważne funkcje w Episkopacie Polskim, gdzie od 2006 roku zasiadał w Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą. Niedawno przyjął także funkcję kapelana Centrali Polskich Szkół Dokształcających. W roku 2007, na wniosek biskupa Nicholasa DiMarzio, ordynariusza diecezji brooklyńskiej, został mianowany prałatem przez papieża Benedykta XVI.
Za swoją pracę społeczną i duszpasterską ksiądz Żendzian otrzymał wiele nagród i wyróżnień, w tym między w 2013 roku Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.
Tekst M.Ż.

Foto Katarzyna Ziółkowska

Informacje na temat uroczystości pogrzebowych ŚP. księdza Prałata Piotra Żendziana:
Wystawienie zwłok- poniedziałek, 26 października, w godzinach od 2:00 pm do 7:30 pm w parafii św. Macieja na Ridgewood.
Msza święta: 7:30 pm w parafii św. Macieja na Ridgewood - 58-15 Catalpa Ave. Ridgewood, NY 11385.
Msza pogrzebowa - wtorek, 27 października, o godzinie 11 rano w parafii św. Macieja na Ridgewood - 58-15 Catalpa Ave. Ridgewood, NY 11385
Ciało zmarłego ks. Piotra zostanie złożone na cmentarzu św. Jana (Saint John's Cementary), 80-01 Metropolitan Avenue, Middle Village.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: