NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Ksiądz Piotr Rożek z Flora Park dla „Super Expressu USA” Halloween, czyli… cukierki są smaczne, ale nie najważniejsze

Ksiądz Piotr Rożek z Flora Park dla „Super Expressu USA” Halloween, czyli… cukierki są smaczne, ale nie najważniejsze

31.10.2014, godz. 20:49
Halloween, dynie
foto:

Myśleliście jak wytłumaczyć dzieciom różnicę między Halloween i Wszystkich Świętych? Czy przebieranie się i straszydła przed domem to coś złego? W Polsce trwa wielka dyskusja. Wielu duchownych tłumaczy, że obchodzenie Halloween jest wbrew polskiej tradycji, dla niektórych to nawet grzech! A jak to wygląda tutaj, na amerykańskiej ziemi, gdzie tradycja halloweenowych przebieranek i chodzenia po domach po łakocie jest tak powszechna. O wszystkim tym rozmawiamy z księdzem proboszczem Piotrem Rożkiem z parafii św. Jadwigi w nowojorskim Floral Park.

Od kiedy dokładnie obchodzimy Dzień Wszystkich świętych i kto ustanowił to święto?

- Zanim odpowiem na pani poważne pytanie przypomina mi się piosenka Budki Suflera „Bal wszystkich świętych”. Wiem, że to tylko artystyczna wizja i interpretacja ujęta w słowa „wszyscy święci balują w niebie, złoty sypie się kurz…” Chcę tylko powiedzieć, że każdego dnia, święci inspirują i ciekawią miliony ludzi na świecie.

Wracając do pytania… już w pierwsze wieki chrześcijaństwa wpisany jest kult męczenników - ludzi, którzy oddawali życie za wiarę w Jezusa Chrystusa i przynależność do wspólnot chrześcijańskich. Współbracia w wierze nie chcieli by zapomniano o tych, którzy w heroiczny sposób oddawali życie za braci i dla Chrystusa. Często nikt nie zapisywał ich imion i oto wiek IV rozpoczyna piękną tradycję oddawania czci męczennikom. Najpierw obchodzono święto 13 maja, a w wieku VIII przeniesiono tę uroczystość na dzień 1 listopada. Miejscem pielgrzymek w tamtych wiekach był Panteon Rzymski, który - jako budowla pogańska - został poświęcony i przekształcony w kościół Matki Bożej Męczenników. Był to okres gromadzenia w tej świątyni licznych relikwii i szczątków męczenników. Myślę, że Kościół przenosząc to święto na 1 listopada chciał zewangelizować celtyckie ceremonie i obrzędy wywodzące się z Irlandii, Szkocji, Anglii i Walii jeszcze z czasów przed przyjściem Chrystusa.

Jak polonijnym dzieciom mieszkającym w Stanach wytłumaczyć różnice między Halloween a dniem Wszystkich Świętych?

- Halloween to dzień, w którym robimy coś dla zabawy oraz rozrywki i pamiętamy o starych celtyckich obrzędach i zwyczajach. Natomiast Dzień Wszystkich Świętych to religijne święto, w którym pamiętamy o naszych patronach i świętych. Dzieci muszą sobie wyobrazić, że wielu ludzi w niedzielę idzie do restauracji na obiad i chcą mieć „goodtime” i wspaniały czas bycia często razem z całą rodziną. Wierzący w Boga idą do kościoła, bo niedziela to dzień Bogu poświęcony. Zatem dzisiaj Halloween to taki „goodtime for fun” a Dzień Wszystkich Świętych to taki „goodtime to honor all Saints” przez pamięć o wszystkich świętych i modlitwę. Celowo mówię niektóre wyrazy po angielsku, bo polskie dzieci łatwiej rozumieją angielski niż polski.

Czy obchodzenie Halloween jest nam potrzebne?

- Odpowiem na przykładzie cukierków i ciastek. Miliony ludzi na świecie codziennie je zjadają, więc je lubimy mieć i konsumować. Ale pamiętajmy, że nie są czymś najważniejszym i jedynym w naszym codziennym menu. Potrzebujemy coś bardziej zdrowego i odżywczego dla naszego organizmu.

Często możemy spotkać się z takim porównaniem Halloween i Wszystkich Świętych - płycizna kontra głębia. Czy ksiądz zgadza się z takim stwierdzeniem?

- Daleki jestem od takiego porównywania tych dwóch jakże różnych dni. Dzień Wszystkich Świętych ma całkowicie inną wymowę i znaczenie. To nie jest zabawa, tylko święto prawdziwych ludzi, którzy żyli pośród nas i dzisiaj uczą nas jak odnajdywać prawdziwą drogę prowadzącą do Boga i do człowieka.

Dorośli często mówią do dzieci: jesteśmy chrześcijanami, nie obchodzimy Halloween. Czy można te dwa święta połączyć, znaleźć część wspólną?

- Rodzice najlepiej wiedzą, że często nie udaje się zabrać dzieciom tego wspomnianego wcześniej cukierka. Trzeba je uczyć, że są lepsze, zdrowsze i bardziej potrzebne rzeczy do zjedzenia. Sądzę, że nie ma potrzeby łączyć tych dwóch wydarzeń w jedno. One zawsze miały i będą mieć pewne elementy wspólne, bo przecież chodzi o nieśmiertelną duszę człowieka i pytanie o życie po śmierci.

Jak według księdza Polonia powinna przeżywać dzień Wszystkich Świętych?

- Pamiętajmy o naszych patronach i świętych, chociażby o św. Janie Pawle II, św. Maksymilianie Marii Kolbe, Błogosławionym Księdzu Jerzym Popiełuszce i jeszcze wielu innych. Dzień Wszystkich Świętych wprowadza nas w modlitewną atmosferę i zadumę „Dnia Zadusznego”, czyli Dnia Wszystkich Wiernych Zmarłych. Modlitwa i zapalona świeca będą znakiem naszej głębokiej wiary i pamięci o zmarłych.

Czy Halloween, przyjmujące dzisiaj formę bardziej zabawy, stanowi jakieś zagrożenie dla naszej wiary?

- Życie nie jest tylko zabawą, przebieraniem się i straszeniem innych. Jest czymś wyjątkowym i pięknym, a zarazem trudnym i często niezrozumiałym do końca. Więc potrzebujemy Boga i tych wspaniałych, cudownych, a czasem dziwacznych świętych i błogosławionych. Oni byli kiedyś takimi samymi ludźmi jak my wszyscy i dzisiaj są ciągle z nami.


Rozmawiała Agnieszka Granatowska

autor: Rozmawiała Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: