NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kłopoty z czubkiem

Kłopoty z czubkiem

30.04.2013, godz. 02:00
Nowy kompleks World Trade Center
1 World Trade Center wcześniej pod nazwą Freedom Tower będzie miała 102 piętra i 240 000 metrów kwadratowych powierzchni biurowej. Wieżę zaprojektowali architekci Daniel Libeskind, David Childs oraz firma architektoniczna "Skidmore, Owings and Merrill". W czasie uroczystości 4 lipca 2004 w tzw. strefie zero wkopano kamień węgielny pod budowę najwyższego dramacza chmur w Nowym Jorku - ważącą 20 ton płytę granitową. foto: YouTube

Niestety, mimo wcześniejszych zapowiedzi w poniedziałek nie doszło do zamontowania ostatniego elementu na One World Trade Center. Jak podaje NY1, wszystko przez obfite opady deszczu, jakie pojawiły się w poniedziałek nad metropolią.

Jeśli końcowy element wierzy zostanie zamontowany, Nowy Jork będzie miał najwyższy budynek na zachodniej półkuli. Osiągnie wysokość 1776 stóp, czyli 541,3 metra. Ostatni element waży sześć ton. Wykonany jest ze stali nierdzewnej i będzie można go zauważyć z daleka dzięki odbijającym się promieniom słońca. Pozostała część iglicy pełnić będzie funkcje nadajnika telewizyjnego.

Już w ubiegłym roku "Freedom Tower" stał się najwyższym budynkiem w Nowym Jorku. Wówczas przerósł Empire State Building. Obecnie będzie górował nad wszystkimi budowlami na zachodniej półkuli.

Zamontowanie końcowej iglicy nie oznacza, że budynek zostanie oddany do użytku publicznego. Jak zapowiadają urzędnicy z Port Authority, oficjalne otwarcie wieżowca z zapierającym dech w piersiach widokiem na Statuę Wolności zaplanowane jest na 2014 rok. Obecnie najwyższy wieżowiec na świecie znajduje się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wysokość budowli to 829 metrów!

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: