NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Koncert galowy otwierający XV Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku. Wspaniała uczta dla melomanów

Koncert galowy otwierający XV Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku. Wspaniała uczta dla melomanów

10.11.2013, godz. 20:02
Koncert galowy otwierający XV Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele w Nowym Jorku.
foto:

W siedzibie Konsulatu Generalnego RP odbył się wyjątkowy koncert galowy, który rozpoczął XV Międzynarodowy Festiwal Chopin i Przyjaciele. Przybyłych gości przywitał zastępca szefa placówki konsul Mateusz Stąsiek. W szczególności podziękował Marianowi Żakowi, który od piętnastu lat organizuje w Nowym Jorku Festiwal Chopin i Przyjaciele...

Marian Żak podkreślił z kolei, że bez współpracy Konsulatu Generalnego RP przez wszystkie te lata, impreza nigdy nie stałaby się tak popularna i nie przyciągnęłaby tak wielkiej i wiernej publiczności.

Następnie konsul Stąsiek przedstawił Alberta Żaka, wybitnego pianistę, który zagrał utwory z repertuaru Beethovena i Chopina. Artysta urodził się w Kanadzie, w rodzinie polskich imigrantów. Zaczął naukę gry na fortepianie w wieku czterech lat i w tym czasie był najmłodszym uczniem prestiżowego „Royal Conservatory of Music” w Toronto. Kontynuował swoją edukację na University of Toronto, gdzie studiował literaturę i lingwistykę. Ale to muzyka była jego największą pasją i w 1972 roku rozpoczął studia na Państwowej Szkole Muzycznej (teraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina) w Warszawie, gdzie uczył się u Jana Ekiera. Szkołę tę ukończył z wyróżnieniem w 1977 roku. Albert Żak związany jest z Nowym Jorkiem, gdzie mieszka i pracuje. Jest również doktorem muzyki, po obronie pracy na New York University.
Koncertowi towarzyszyła wystawa obrazów profesora Artura Popka, dziekana Wydziału Sztuki Uniwersytetu im. Marie Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie, nosząca tytuł Sensitive Beasts (Łagodne Bestie).


Sobotni galowy koncert wraz z wystawą przyciągnął ponad 160 melomanów i miłośników sztuki.


AS (na podst. informacji Konsulatu Generalnego RP)


Foto: arch. Konsulatu Generalnego RP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: