NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kogo ICE ma na celowniku?

Kogo ICE ma na celowniku?

28.04.2015, godz. 00:00
U.S. Immigration and Customs Enforcements, usa, imigracja,
foto:

Czy ICE – czyli Immigration and Customs Enforcement – musi wyrabiać roczne normy i deportować określoną liczbę osób?
To pytanie rodzi się w głowach niejednej osoby. Wielu działaczy i organizacji proimigracyjnych zarzuca agentom federalnym bezduszne rozdzielanie rodzin, tylko dlatego, że – jak twierdzą – są zobowiązani zapisem w ustawie budżetowej o wydatkach dla Departamentu Bezpieczeństwa Kraju (DHS). Muszą więc zatrzymywać rocznie określoną grupę osób.

Część z nich osadzają w zarządzanych przez siebie więzieniach na terenie USA – z danych Kongresu wynika, że rocznie 30 tysięcy miejsc jest „zarezerwowanych” dla nieudokumentowanych imigrantów. Pozostałych wydalają ze Stanów.
Choć DHS, który zarządza odgórnie ICE, nie wypowiada się na temat wypełniania norm, to jednak faktem jest, że w ostatnich latach – za czasów prezydentury Baracka Obamy – deportuje się najwięcej imigrantów. Choć mówi się, że priorytetem są osoby mające na sumieniu poważne przestępstwa, to jednak prawda jest taka – i pokazują to oficjalne najnowsze statystyki ICE – że żaden imigrant nie posiadający legalnego statusu nie może do końca czuć się bezpiecznie.
Jeżeli chodzi o narodowości imigrantów, dominują obywatele Meksyku i krajów Latynoskich. Imigranci z Europy – choć się zdarzają – stanowią niewielki odsetek.

Imigranci z kryminalną przeszłością
(Criminal Alien Removals)

W minionym roku budżetowym 56 procent (177.960) spośród deportowanych miała na sumieniu różnego rodzaju przestępstwa, była skazana lub ukrywała się. 62 procent spośród deportowanych – określanych jako przestępcy Level 1 i Level 2 – była aresztowana w różnych miastach, w głębi USA. Z kolei 71 proc. z kategorii przestępców Level 3, zostało aresztowanych w na granicy lub na obszarze przygranicznym.

Imigranci bez kryminalnej przeszłości
(Non-Criminal Removals)

W minionym roku budżetowym agenci federalni aresztowali i deportowali z USA 137.983, którzy nie mieli przeszłości kryminalnej. Zdecydowana większość – bo aż 89 procent – to imigranci zatrzymani na próbie nielegalnego przekroczenia granicy. Pozostali to osoby, które ni zastosowały się do polecenia sędziego imigracyjnego, który nakazał im w określonym terminie opuścić Stany albo takie, które podczas rutynowej kontroli czy zatrzymaniu na światłach nie były w stanie udowodnić legalności pobytu.

Ogólna liczba usuniętych imigrantów
Przez cały miniony rok budżetowy ICE usunęło z USA 315.943 imigrantów.
Pięć najliczniej deportowanych narodowości deportowanych (z i bez przeszłości kryminalnej)
Meksyk – 176.968
Gwatemala – 54.423
Honduras – 40.697
El Salvador – 27.180
Dominican Republic – 2130

Opr. Sal na podst. ICE.gov

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: