NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kłopoty pasażerów w Nowym Jorku. Zmiany w metrze? Jak je odczytać?

Kłopoty pasażerów w Nowym Jorku. Zmiany w metrze? Jak je odczytać?

25.07.2014, godz. 00:00
mta
foto:

Weekendowe zmiany w kursowaniu metra przyprawiają o ból głowy niemal każdego. Część linii jeździ po zmienionych trasach, inne zamiast lokalnie - jadą jako ekspres albo w ogóle nie kursują... Ale ten pociągowy chaos nie jest jedynym problemem. Okazuje się bowiem, że największą dezorientację wprowadzają... plakaty informujące o zmianach i alternatywnych połączeniach.

Z ankiety przeprowadzonej przez New York City Transit Riders Council (NYCTRC) – organizację dbającą i broniącą praw nowojorczyków korzystających z komunikacji miejskiej – wynika, że rozwieszane w metrze oraz na peronach plakaty są niezrozumiałe dla pasażerów i często wprowadzają jeszcze większe zamieszanie.

– To jak rozpracowywanie szyfru. Najważniejsze rzeczy są ukryte albo w ogóle ich nie ma, bo trzeba się tego domyśleć. A to co najmniej ważne jest wielkimi literami. Moim zdaniem te plakaty trzeba zmienić – wyraża swoją opinię jeden z pasażerów. – Przecież wystarczy, że człowiek i tak musi jechać z przeszkodami, po co wprowadzać dodatkowy chaos z tymi plakatami?

Z tą opinią zgadzają się członkowie NYCTRC, która jest częścią specjalnej komisji doradczej przy MTA. Dlatego też zaprojektowali nowe, bardziej czytelne plakaty, które przedstawili już zarządowi metropolitarnego przewoźnika. – Obecne plakaty owszem są lepsze niż te sprzed 2010 roku, ale w dalszym ciągu nie są czytelne. Pasażer musi się długo wczytywać zanim dowie się, jak ma jechać – przyznaje Bill Henderson z przewodniczący komisji doradczej przy MTA.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: