NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Klimatyzatory idą jak woda

Klimatyzatory idą jak woda

14.07.2013, godz. 02:00
klimatyzatory, greenpoint,
foto:

Upały, jakie panują w metropolii nowojorskiej w ciągu ostatnich tygodni, sprawiają, że funkcjonowanie w zamkniętych pomieszczeniach bez klimatyzacji jest praktycznie niemożliwe. Sklepy handlujące klimatyzatorami na Greenpoincie notują rekordową sprzedaż tych urządzeń.

- Od początku czerwca sprzedałem kilkaset klimatyzatorów, szacunkowo prawie o połowę więcej niż w adekwatnym okresie rok temu - przyznaje Sławek Kulesza, właściciel sklepu Mój Dom K&M Housewares & Appliances usytuowanego przy 151 A Nassau Ave. Najlepiej sprzedają się te najmniejsze o pojemności 5000 BTU, ale mogę powiedzieć, że praktycznie każdy rodzaj klimatyzatora znajduje swojego nabywcę.

Podobnie jest w innych miejscach. Jak zdradził nam Łukasz Bielak, właściciel popularnego Wizard Electroland przy 754 Manhattan Ave., codziennie w sklepie sprzedaje się kilkadziesiąt klimatyzatorów.

- Średnio jest to dwa razy więcej niż w zeszłym roku - wyjaśnia właściciel. - Klimatyzatory sprzedają się świetnie po pierwsze dlatego, że jest gorąco i panuje duża wilgotność powietrza, a po drugie, nie ukrywam, jest to również zasługa naszej oferty. W tej chwili mamy największy wybór sprawdzonych marek w okolicy, w ofercie ponad sto modeli do wyboru. Niektórymi cenami bijemy nawet o kilkaset dolarów duże sklepy sieciowe - dodaje.

Ceny nowych klimatyzatorów w sklepach wahają się od 100 dol. za urządzenia o najmniejszej pojemności do nawet ponad tysiąca za urządzenia bardziej pojemne i zaawansowane technologicznie, np. sterowane za pomocą telefonu komórkowego. Klima klimie nie jest jednak równa. Wiele osób narzeka, że klimatyzatory często się psują i niekiedy wystarczają tylko na rok. O czym należy więc pamiętać, kupując te popularne urządzenia, aby starczyły nam na dłużej?

Należy zwracać uwagę na pobór mocy, czyli energooszczędność, i na to, aby pojemność klimatyzatora była dopasowana do wielkości pomieszczenia. Zbyt duży klimatyzator w stosunku do pomieszczenia będzie się mroził, zbyt mały nie będzie efektywny i jego żywotność będzie krótsza. Ważne jest również to, aby klimatyzator był cichy, a to często jest także kwestią odpowiedniego montażu. U nas każdemu klientowi doradzamy, jaki klimatyzator będzie dla niego najlepszy i jak fachowo go zainstalować.

Jak wyjaśnia pan Sławek, w sklepowej ofercie ma klimatyzatory wyłącznie sprawdzonych, renomowanych marek, takich jak: General Electric, Friedrich i Frigidarie.

- Marka jest gwarancją jakości i niezawodności - podkreśla właściciel, który doradza również wymianę starszego kilkuletniego klimatyzatora. - Z pewnością nie namawiam na wymianę klimatyzatora co roku, ale co 4-5 lat już zdecydowanie tak. Samo urządzenie się zużywa, a ponadto cały czas powstają nowe, lepsze modele. Zakup nowego energooszczędnego i wydajnego klimatyzatora szybko nam się zwróci.

- Każda firma ma modele lepsze lub gorsze - zauważa również Łukasz Bielak. Te lepsze są cichsze i bardziej wydajne, i takie właśnie można u nas kupić. Czasami lepiej więcej dopłacić, ale za to mieć bardziej zaawansowany i cichszy model. Polacy zazwyczaj nie oszczędzaj na tym, bo lubią się wyspać - dodaje z uśmiechem.

Co to jest BTU?

British Thermal Unit (BTU) - jednostka energii używana przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. 1 BTU to ilość energii potrzebna do podniesienia lub obniżenia temperatury jednego funta wody o jeden stopień Fahrenheita. Szacuje się, że do schłodzenia 1 sq ft potrzebne jest w zależności od warunków 30-40 BTU, czyli do schłodzenia pokoju o powierzchni 150 sq ft powinien wystarczyć klimatyzator generujący energię rzędu 5-6 tys. BTU.

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: