NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Karolina Północna i Południowa dalej walczyą ze skutkami huraganu

Karolina Północna i Południowa dalej walczyą ze skutkami huraganu

13.10.2016, godz. 18:00
Huragan zmiótł Amerykę
Huragan zmiótł Amerykę foto: AP

Podmyte autostrady, pozawalane lub zalane domy, ofiary śmiertelne, brak prądu, tysiące ludzi bez dachu nad głową... Obie Karoliny dalej walczą ze skutkami potężnego huraganu Matthew, który uderzył w zeszłym tygodniu. Na całym terenie ogłoszono stan klęski, a władze stanowe zarządzają coraz to kolejne ewakuacje z uwagi na niebezpieczeństwo jakie mogą przynieść poczynione przez żywioł zniszczenia.

Dzięki temu, że stan kryzysowy uznał i ogłosił też prezydent Barack Obama, władze stanowe otrzymają dodatkowe środki finansowe z budżetu federalnego na usuwanie zniszczeń.
Według ostatnich danych, Matthew w Stanach zabił już 27 osób.  Większość, bo aż 17 ofiar jest w Karolinie Północnej, która zmaga się z ogromnymi powodziami. Rzeki wylały również w Wirginii i Maryland. W większości mają przekroczony poziom alarmowy wody i zagrażają wystąpieniem z koryt w kolejnych miastach tego regionu Stanów Zjednoczonych.
Tysiące ludzi zdecydowały się pozostać w swoich domach, aby ratować dobytek. Żywioł jednak zagrażał ich życiu i za pomocą łodzi, a także helikopterów, musieli zostać ewakuowani. W kilku powiatach, władze nakazały obowiązkowe opuszczenie domów, około 200 tysięcy gospodarstw oraz biznesów wciąż pozbawionych jest dopływu energii elektrycznej. Setki kilometrów lokalnych dróg jest nieprzejezdnych.


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: