NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kardynał dokarmia biednych

Kardynał dokarmia biednych

21.01.2014, godz. 02:38
kardynał Timothy Michael Dolan
Timothy Michael Dolan urodził się 6 lutego 1950 w St. Louis. Jest amerykańskim biskupem rzymskokatolickim, arcybiskupem Milwaukee w latach 2002-2009, od 2009 arcybiskupem Nowego Jorku, przewodniczącym Konferencji Episkopatu USA, kardynałem.W 1964 wstąpił do seminarium przygotowawczego w Shrewsbury. W wyniku dalszej nauki uzyskał tytuł magistra filozofii. 19 czerwca 1976 roku został wyświęcony na kapłana przez Edwarda O'Meara, pomocniczego biskupa St. Louis, późniejszego metropolitę Indianapolis. W 1994 został rektorem Papieskiego Kolegium Ameryki Pn. w Rzymie. Urząd ten pełnił do 2001 roku. 25 czerwca 2002 został arcybiskupem Milwaukee. KONKLAWE: Nowy papież to... WASZYM ZDANIEM, kto powinien zostać papieżem? Podyskutuj! 23 lutego 2009 papież Benedykt XVI mianował go nowym arcybiskupem Nowego Jorku po przejściu na emeryturę kardynała Edwarda Egana. 17 listopada 2010 roku podczas jesiennej sesji episkopatu USA w Baltimore został wybrany przewodniczącym Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych na trzyletnią kadencję.6 stycznia 2012 ogłoszona została jego kreacja kardynalska, której papież Benedykt XVI dokonał oficjalnie na konsystorzu w dniu 18 lutego 2012. foto:

– Pomoc ludziom w potrzebie nie kończy się wraz z okresem świątecznym – to słowa biskupa archidiecezji nowojorskiej, kardynała Timothy Dolana (63 l.). Duchowny z przedstawicielami katolickich organizacji charytatywnych kontynuuje misję dokarmiania najuboższych mieszkańców metropolii...

– Wszyscy wokół mówią, jak smutnym zjawiskiem jest bieda. Politycy podkreślają, żeby z tym walczyć, ale my mówimy, że czas po prostu wkroczyć do akcji – stwierdza kardynał. Metropolita uczestniczy m.in. w dostarczaniu paczek z jedzeniem dla biednych rodzin oraz zaopatrywaniu miejskich jadłodajni. Rocznie organizacje katolickie rozprowadzają w Nowym Jorku ponad 7 milionów paczek z jedzeniem.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: