NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Karać pracodawców czy uprościć sponsorowania pracownicze?

Karać pracodawców czy uprościć sponsorowania pracownicze?

10.04.2013, godz. 02:00
USA
foto:

Finałowe dyskusje nad kształtem kompleksowej ustawy imigracyjnej zdają się bardzo gorące. Tuż po tym, jak pracodawcy zaapelowali o zwiększenie limitu wiz dla wysoko wykwalifikowanych imigrantów, senatorowie zaczęli się spierać, w jaki sposób to zrobić oraz jak przyspieszyć legalizację osób wykształconych w Stanach - donosi Fox News.

Według Fox News największy spór dotyczy sposobu... karania pracodawców. Ci występują bowiem dla zagranicznego wykształconego imigranta o wizę pracowniczą H-1B, która - według obowiązujących obecnie przepisów - przyznawana jest na trzy lata i może być przedłużona raz na kolejne trzy lata. Po tym okresie imigrant musi powrócić do kraju pochodzenia i po sześciu miesiącach może ponownie się o nią starać. Zdaniem niektórych senatorów, m.in. Dicka Durbina, niektórzy pracodawcy zamiast w tym czasie wystąpić dla zagranicznego pracownika o zieloną kartę, wolą przedłużać wizę albo odsyłają go na dobre z Ameryki - mimo zdobytego doświadczenia. A tak, ich zdaniem, być nie powinno.

Jak mówi Durbin, tacy pracodawcy powinni zostać jakoś ukarani. Nie wiadomo jednak do końca jak. Przeciwnicy uważają, że kara tylko zniechęci pracodawców i twierdzą, że należałoby raczej wymusić na Kongresie zwiększenie rocznej puli wiz pracowniczych H-1B, a także uprościć procedurę sponsorowań pracowniczych.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: