NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Kalifornia i Luizjana walczą z żywiołami i ich tragicznymi skutkami Ogień i woda zabrały ludziom wszystko...

Kalifornia i Luizjana walczą z żywiołami i ich tragicznymi skutkami Ogień i woda zabrały ludziom wszystko...

19.08.2016, godz. 00:00
pożar, ogień, żywioł, płącnący las
pożar, ogień, żywioł, płącnący las foto:

Luizjana w wodzie. Kalifornia w ogniu... Niszczycielskie ulewy i spowodowanie nimi powodzie oraz szalejące pożary  bardzo dotkliwie dały się we znaki mieszkańcom stanów, gdzie uderzyły żywioły.

Sytuacja jest naprawdę dramatyczna. Chociaż w Luizjanie przestaje padać to woda ciągle zalega i zdążyła już zniszczyć dziesiątki tysięcy domów, pozbawiając ludzi całych dobytków. W akcji ratunkowej uczestniczy blisko dwa tysiące żołnierzy Gwardii Narodowej, którzy ze śmigłowców i łodzi rozdają potrzebującym worki z piaskiem, butelkowaną wodę oraz racje żywnościowe. Z zalanych gospodarstw udało się uratować setki zwierząt. Kilkadziesiąt tysięcy osób przetransportowano do schronisk. Tylko w okolicach Baton Rouge i Lafayette na skutek powodzi śmierć poniosło blisko dwadzieścia osób. Gubernator Luizjany John Bel Edwards poinformował, że ok. 40 tys. domów jest odciętych od prądu. On i jego rodzina również znaleźli się wśród ewakuowanych, bo woda zalała piwnice jego służbowej rezydencji i uszkodziła instalację elektryczną. Straty szacowane są na ponad sto miliardów dolarów. Prezydent Barack Obama ogłosił w niektórych rejonach stan klęski żywiołowej, co pozwoli sięgnąć po dodatkowe, awaryjne fundusze federalne. Jak podaje AP, już zarejestrowało się po nią 70 tysięcy mieszkańców.
Tymczasem w Kalifornii ponad tysiąc strażaków w dalszym ciągu toczy bój z potężnymi pożarami, jakie od kilku dni nękają okolice Los Angeles. Ogień zniszczył doszczętnie tysiące domów i zmusił do ewakuacji ponad 80 tysięcy osób. Sytuacja jest tak poważna, że gubernator Kalifornii Jerry Brown ogłosił stan wyjątkowy.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: