NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Już za tydzień 14 czerwca, rozpocznie się dwudniowa impreza! Festiwal na Queensie

Już za tydzień 14 czerwca, rozpocznie się dwudniowa impreza! Festiwal na Queensie

08.06.2014, godz. 18:29
Festiwal Kultury Polskiej
foto:

Niezwykłe spotkanie, podczas którego nie zabraknie promocji polskich talentów, odbędzie się na Maspeth przy parafii Świętego Krzyża. Na tydzień przed rozpoczęciem festiwalu rozmawiamy z Waldemarem Rakowiczem, który jest dyrektorem Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II na Maspeth.

– To będzie już XX edycja festiwalu; kto był jego inicjatorem i jakie były początki?
– Inicjatorem była dyrekcja Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. Jana Pawła II. Przez pierwszych kilka lat, począwszy od roku 1994, szkoła w pełni była organizatorem festiwalu. Pierwsze festiwale trwały trzy dni. Zaczynaliśmy w piątek, w kościele - występami artystów, chórów, poetów. Młodzież prezentowała również wieczory poezji w sali pod szkołą. Były wybory Miss Polonii oraz Junior Miss Polonii, występy zespołów folklorystycznych i młodzieżowych...


– Oprócz występów podczas festiwali prezentowali swoją sztukę polonijni artyści...
– I tak jest do dnia dzisiejszego! Wszystkiemu towarzyszyła zawsze wystawa prac malarskich w sali pod kościołem. Obecna aula św. Jana Pawła II stawała się przez trzy dni festiwalu galerią. W pierwszych latach festiwalu przyjeżdżali do nas nawet artyści - piekarze z Polski. Festiwal szybko zdobył wielką popularność. Przewijało się tu w ciągu drugiego weekendu czerwca po kilka tysięcy ludzi. Było to dla nas duże obciążenie, bo festiwal przypadał w tym samym terminie, co zakończenie roku szkolnego. Zatem dyrekcja szkoły, nauczyciele i komitet rodzicielski zwrócili się do parafii św. Krzyża o przejęcie finansowe i organizacyjne festiwalu. Wówczas to ksiądz Ryszard Koper przejął kierownictwo organizacyjne.


– Jakie atrakcje czekają na gości?
– Promujemy zespoły i kluby polonijne, grupy taneczne, chóry oraz wszelkich lokalnych piosenkarzy i artystów. Organizujemy gry, zabawy i konkursy dla dzieci oraz młodzieży. Będziemy mieli kiermasze, tańce, a wszystkiemu towarzyszyć będzie smaczna i dobra polska kuchnia!

autor: Agnieszka Granatowska zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: