NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy To już dziś! Podatkowy deadline!

To już dziś! Podatkowy deadline!

15.04.2015, godz. 00:00
IRS
foto:

To już dziś! 15 kwietnia mija termin rozliczenia się z IRS. W tym roku, tak jak i w latach poprzednich, polonijne agencje zajmujące się z rozliczeniami podatkowymi przeżywają prawdziwe oblężenie.

– Ostatnie tygodnie były bardzo ciężkie. Zdarzały się dni, że z biura nie wychodziłam przed północą – opowiada Emilia Sroczyńska, registered tax return preparer i właścicielka Emilia's Agency na Greenpoincie. Okazuje się, że z podatkami przyjeżdżają się rozliczać osoby nawet z Polski.
– Mam klientów, którzy pracowali przez kilka miesięcy w Stanach i wrócili do Polski i tak sobie organizują czas, żeby wpaść do Nowego Jorku w okresie rozliczeń podatkowych, żeby samemu dopełnić formalności – dodaje Emilia Sroczyńska.

W tym roku po raz pierwszy podatnicy będą musieli rozliczyć się z Obama Care. A ci, którzy nie przystąpili do obowiązkowego ubezpieczenia medycznego będą musieli zapłacić karę. Kary za nie uczestniczenie w Giełdzie Ubezpieczeń Zdrowotnych za 2014 rok oblicza się dwiema metodami.
- Pierwsza metoda to 1 procent rocznego dochodu odliczając próg podatkowy, który wynosi dla osób indywidualnych poniżej 65. roku życia - $10,150.65, dla małżeństw poniżej 65. roku życia rozliczających się razem - $20,300.65 i dla głów rodzin tzw. Head of Household poniżej 65 lat - $13,050 – mówi Wiesława Jamroz, CPA Member of American Society of Public Accountants. Natomiast druga metoda naliczenia kary to opłata stała wynosząca - $95 dla osób indywidualnych, $47.50 za dziecko i maksymalna kara za rodzinę - $285. - Kary te będą obliczane podczas złożenia rozliczenia podatkowego i dodane do podatku lub o odpowiednią karę będzie zredukowany zwrot podatków – dodaje Jamroz. Kary na 2015 będą podwyższone do 2 procent dochodów po odjęciu progu podatkowego lub opłaty stałej w wysokości $325 dla osób samotnych, $162.50 dzieci i maksymalnie na rodzinę - $975. – Należy pamiętać, że podatników z niskimi zarobkami kwalifikującymi się do Medicare kara nie obowiązuje. Aby uniknąć kary w przyszłym roku pomyślmy o ubezpieczeniu dla siebie i swojej rodziny – kończy Jamroz.
Kat

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: