NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy To już 77. raz przez reprezentacyjną Piątą Aleję przejdzie biało-czerwony pochód

To już 77. raz przez reprezentacyjną Piątą Aleję przejdzie biało-czerwony pochód

04.10.2014, godz. 00:00
Parada Pułaskiego 2014
foto:

Historia parady Pułaskiego tak naprawdę zaczęła się jesienią 1926 r., w parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie, kiedy to, w 150. rocznicę przyjazdu Tadeusza Kościuszki do Ameryki, zorganizowano pochód z udziałem 3 tysięcy Polaków. Przeszli z kościoła przy 7. Ulicy do City Hall Park, gdzie dokonano symbolicznego aktu posadzenia dwóch dębów – ku pamięci Kościuszki i Pułaskiego.

Ówczesnym proboszczem był ks. Feliks Ferdynand Burant (1893-1964). Znany ze swej operatywności i służby dla Polaków.
Ta swoista demonstracja siły i potęgi Polaków z 23 października 1926 r. była powtarzana w kolejnych latach i stała się początkiem tradycyjnej Parady Pułaskiego, która organizowana jest corocznie w każdą pierwszą niedzielę października, przyciągając tłumy Polaków i Amerykanów z polskim rodowodem na Piątą Aleję w Nowym Jorku.

Pierwsza Parada Pułaskiego odbyła się w 1937 roku ku czci polskiego generała Kazimierza Pułaskiego, który oddał życie w walce o wolność Stanów Zjednoczonych, bohatersko ginąc w bitwie pod Savannah w Georgii. Ten historyczny fakt był powodem do dumy dla polskich imigrantów i wyrazem ich aspiracji przynależenia do społeczeństwa amerykańskiego.
Grupa ludzi polskiego pochodzenia doszła do wniosku, że Polonia musi zademonstrować Amerykanom swoją siłę, liczebność, narodową i kulturową odrębność. Pomysłodawcy parady chcieli, by Amerykanie liczyli się z polską grupą etniczną. Chcieli pokazać się licznie i w możliwie najatrakcyjniejszej formie.

Parada z 1937 roku była wielkim sukcesem. Wzięło w niej udział około 100 tys. osób. Przyjechali Polacy z okolicznych stanów: New Jersey, Connecticut, najliczniej reprezentowany był stan Nowy Jork. Przyglądało się jej wtedy około 1 mln mieszkańców Nowego Jorku.
Sukces pierwszej parady zachęcił organizatorów do kontynuowania dorocznych spotkań Polaków. W tym roku reprezentacyjną Aleją na Manhattanie przejdzie 75 jubileuszowa Parada Pułaskiego.
Opracował DG

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: