NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Jubileuszowy koncert Polish American Folk Dance Company

Jubileuszowy koncert Polish American Folk Dance Company

09.11.2013, godz. 02:00
 Polish American Folk Dance Company
foto:

Jubileusz 75-lecia istnienia obchodzi zasłużony zespół taneczny z Greenpointu - Polish American Folk Dance Company. Uroczysty koncert z tej okazji odbędzie się w sobotę, 23 listopada o godz. 7 wieczorem w Skirball Center for the Performing Arts na Manhattanie.

Koncert jubileuszowy będzie składał się z tradycyjnych tańców narodowych i regionalnych oraz różnorodnych melodii ludowych, wykonanych przez kapele ludową. Podczas koncertu odbędzie się premiera trzech tańców w choreografii Zofii Chechlewskiej, wybitnej solistki Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Zaprezentowane zostaną również dwie nowe suity w choreografii Tomasza Orzechowskiego. Koncert jubileuszowy odbędzie się pod patronatem New York State Council of the Arts, gubernatora Cuomo oraz dzięki wsparciu darczyńców i przyjaciół zespołu...

- Gorąco zapraszam entuzjastów tańca i muzyki folklorystycznej oraz wszystkich Polaków na ten koncert - powiedział "Super Expressowi" Mariusz Bernatowicz, dyrektor wykonawczy PAFDC. - To ważna chwila w historii naszego zespołu, który przedstawi i wykona tradycyjne polskie tańce, muzykę i śpiew zgromadzony na przestrzeni ostatnich 75 lat. Całe to bogactwo zespołu jest teraz w rękach obecnych i przyszłych członków. Zespół istnieje i rozwija się dzięki wsparciu Polaków licznie przybywających na nasze koncerty i mam nadzieję ze tym razem nie będzie inaczej - dodał z uśmiechem dyrektor.

Polish American Folk Dance Company od 75 lat dumnie prezentuje polskie tańce ludowe polskiej i amerykańskiej publiczności. Od samego początku zespół zrzesza pełnych entuzjazmu muzyków, tancerzy i choreografów. Zespół wielokrotnie gościł z występami na bankietach i w miejscach, takich jak: Doroczny Bal Amerykańskiego Instytutu Polskiej Kultury w Miami na Florydzie, Bal Fundacji Kościuszkowskiej w nowojorskim hotelu Waldorf-Astoria, Radio Music Hall w Nowym Jorku, Parada Pułaskiego w Nowym Jorku, Taj Majal w Atlantic City, Instytut Smithsonian i Biały Dom w Waszyngtonie. Występował również dla wielu dostojnych osobistości takich jak: księżna Grace z Monaco, Zbigniew Brzeziński, Henryk Górecki, Lech Wałęsa, czy też Jan Paweł II.

Obecnie zespół w swoim repertuarze ma ponad 25 zestawów tańca ludowego z różnych regionów Polski i kolekcję około sześciuset oryginalnych strojów. PAFDC kontynuuje swój rozwój pod kierownictwem dyrektora wykonawczego Mariusza Bernatowicza i choreografa Tomasza Orzechowskiego, wraz z towarzyszącą Kapelą Ludową, na czele której stoi Andrzej Buczek, a grupę dziecięcą prowadzi Danusia Chroscielewski.

Bilety na jubileuszowy koncert dostępne są w cenie: 30 dol. - dorośli, 25 dol. - studenci i seniorzy, 20 dol. - dzieci do lat 15. Wejściówki można nabyć między innymi w Polskim Domu Narodowym przy 261 Driggs Ave na Greenpoincie (tel. 718-387-0505), Agencji Forum Travel przy 616 Manhattan Ave na Greenpoincie (tel. 718-389-1010) oraz w NYU Skirball Center for the Performing Arts, 566 LaGuardia Place, New York, tel. 212-352-3101. Więcej informacji o koncercie można uzyskać na stronie internetowej organizatora: www.pafdc.org. tel. (718) 907-6199.

autor: Marcin Żurawicz zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: