NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Jubileusz zespołu Polish American Folk Dance Company. Ludowa nuta i piękna tradycja

Jubileusz zespołu Polish American Folk Dance Company. Ludowa nuta i piękna tradycja

25.11.2013, godz. 00:00
Polish American Folk Dance Company
foto:

Znakomity zespół Polish American Folk Dance Company obchodził w sobotę jubileusz 75-lecia istnienia. Uroczysty koncert z tej okazji odbył się w Skirball Center for the Performing Arts na Manhattanie.

– To niesamowite przeżycie, móc podziwiać swoje pociechy podczas takiego uroczystego koncertu. Jestem dumna z 12-letniego syna Damiana, który wystąpił podczas tego koncertu! – mówi wzruszona Grażyna Dąbek z Greenpointu. – Swoje dziecko siedem lat temu zapisałam do Polish American Folk Dance Company, bo chciałam, by przez taniec miał kontakt z polską tradycją i kulturą. Teraz uwielbiam przyglądać się jak polonijne dzieci mieszkające w Nowym Jorku dumnie tańczą na scenie w barwnych ludowych strojach. To naprawdę wzruszające chwile – opowiada Grażyna Dąbek.

– To ważny moment w historii naszego zespołu, który przedstawił i wykonał tradycyjne polskie tańce, muzykę i śpiew, wszystko zgromadzone z przestrzeni ostatnich 75 lat. Całe to bogactwo zespołu jest teraz w rękach obecnych i przyszłych członków – stwierdził Mariusz Bernatowicz, dyrektor wykonawczy PAFDC.

Koncert jubileuszowy składał się z tradycyjnych tańców narodowych i regionalnych oraz różnorodnych melodii ludowych wykonanych przez Kapelę Ludową. Podczas koncertu odbyła się premiera trzech tańców w choreografii Zofii Chechlewskiej, wybitnej solistki Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny. Zaprezentowane zostały również dwie nowe suity w choreografii Tomasza Orzechowskiego. Koncert Jubileuszowy odbył się pod patronatem New York State Council of the Arts, gubernatora Cuomo oraz dzięki wsparciu darczyńców i przyjaciół zespołu.

Foto credit:  Manika Photography

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: