NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy John McCain - obiecuje Polakom pomoc we włączeniu do Visa Waiver Program

John McCain - obiecuje Polakom pomoc we włączeniu do Visa Waiver Program

22.05.2015, godz. 06:00
Visa, USA,
foto:

Jeden z bardziej wpływowych senatorów w amerykańskim Kongresie obiecuje Polakom pomoc we włączeniu do Visa Waiver Program. Wizy to bariera dla naszej przyjaźni. Polacy zyskali wielkiego sprzymierzeńca w walce o zniesienie wiz. Jest nim John McCain (78 l.). Jeden z bardziej wpływowych senatorów na Kapitolu, szef Armed Services Committee obiecał, że osobiście zaangażuje się w sprawę włączenia Polski do programu o ruchu bezwizowym. Zapowiedział zgłoszenie odpowiednich zapisów do ustawy o przyszłorocznym budżecie obronnym.

Te obietnice padły podczas uroczystości z okazji obchodów Święta Konstytucji 3 Maja, które odbyły się w środę wieczorem w rezydencji ambasadora RP w Waszyngtonie. Jak podaje Polska Agencja Prasowa, republikański senator z Arizony i były kandydat na prezydenta został tam uhonorowany przez ambasadora Ryszarda Schnepfa nagrodą The White Eagle w uznaniu zasług dla rozwoju stosunków polsko-amerykańskich, w tym wspieranie polskiego członkostwa w NATO. Przemawiając do licznie zgromadzonych przedstawicieli Polonii polityk obiecał, że osobiście zaangażuje się na rzecz zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA. – Dla tej sprawy jest bardzo silne poparcie większości w Kongresie i zapewniam was, że robię, co w mojej mocy, by to załatwić w ramach ustawy o wydatkach obronnych – cytują McCaina polskie media.

Polityk dodał, że zgłosi do ustawy o obronie USA – nad którą obecnie pracuje jako szef Armed Services Committee – odpowiednie poprawki, które umożliwią wejście Polski do Visa Waiver Program, – VWP już dawno temu powinien być zmieniony, aby Polacy mieli te same możliwości co obywatele reszty Europy, kiedy przyjeżdżają do USA bez wiz – powiedział. – Wizy to bariera dla naszej przyjaźni i zobowiązuję się działać, by ta przeszkoda została usunięta. Czy może to się udać jeszcze w tym roku? Co prawda McCain powiedział, że taki będzie jego cel, ale zastrzegł, że nie wszystko zależy od niego. – Ta ustawa może być zawetowana przez prezydenta z innych powodów, więc przed nami trudna drogs i nie mogę niczego zagwarantować. Ale wiem, że prędzej czy później to się stanie, bo to jedyny słuszny kierunek dla przyjaciół i sojuszników – oświadczył.
Zapewnił, że jest w tej sprawie silne poparcie większości republikanów. A to dobra wiadomość, bo członkowie tej partii kontrolują obie izby Kongresu.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: