NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy John Liu na burmistrza - kandydat znany Polonii

John Liu na burmistrza - kandydat znany Polonii

04.09.2013, godz. 03:30
John Liu
John Liu foto:

W gronie kilkunastu kandydatów startujących tej jesieni w wyścigu na stanowisko burmistrza Nowego Jorku najbardziej znany wśród nowojorskiej Polonii jest demokrata John Liu. Nie bez przyczyny...

Piastujący obecnie stanowisko rewidenta miejskiego John Liu od wielu lat znajduje czas, aby pojawiać się na licznych polonijnych galach i bankietach, udowadniając tym samym, że dobro polskiej grupy etnicznej leży mu na sercu. Warto się przyjrzeć kandydatowi, który w wypowiedziach dla polonijnych mediów zawsze podkreśla, że z Polakami łączy go szczególna więź, gdyż tak jak większość z nich czuje się emigrantem, który przybył do Stanów, aby zrealizować swój amerykański sen.

Urodzony na Tajwanie John Liu w 2001 roku został pierwszym radnym pochodzenia azjatyckiego w historii miasta Nowy Jork, a w 2009 r. umocnił swoją pozycję, obejmując wpływowe stanowisko rewidenta miejskiego - urzędnika sprawującego pieczę nad całością miejskich finansów. Oczywiście o poparciu na stanowisko burmistrza Nowego Jorku nie mogą decydować jedynie kwestie sympatii. Istotny jest program wyborczy, a w nim można odnaleźć wiele punktów, do których John Liu nawiązywał podczas licznych spotkań w gronie polonijnych liderów i przedsiębiorców. Są wśród nich konieczność wsparcia drobnych przedsiębiorców, troska o najbiedniejszych i ich rodziny, a także zamiar zwrócenia szczególnej uwagi na edukację dzieci i młodzieży. John Liu jako jedyny z kandydatów chce, by stawka płacy minimalnej wyniosła $11,50 na godzinę, co pozwoliłoby na godne życie wszystkim mieszkańcom metropolii. W swoim programie wyborczym John Liu deklaruje również gotowość do wielu innych działań, dzięki którym Nowy Jork ma szansę, aby w niedalekiej przyszłości stać się miastem jeszcze bardziej otwartym, nowoczesnym i przyjaznym.

Piastując stanowisko rewidenta miejskiego, John Liu dał się poznać jako przyjaciel i sympatyk Polonii. Liczymy, że po wyborze na stanowisko burmistrza nic się w tej kwestii nie zmieni.

Prawybory na stanowisko burmistrza Nowego Jorku zaplanowano na 10 września, a wybory odbędą się 5 listopada. Wziąć w nich udział będą mogli zarejestrowani do głosowania mieszkańcy Nowego Jorku.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: