NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy JEST POROZUMIENIE ZWIĄZKÓW I TWÓRCÓW REFORMY

JEST POROZUMIENIE ZWIĄZKÓW I TWÓRCÓW REFORMY

03.04.2013, godz. 02:00
Barack Obama
foto:

Dogadali się w sprawie wiz dla pracowników. To ważny przełom w negocjacjach w sprawie kompleksowej reformy imigracyjnej. Przedstawiciele związkowców, pracodawców oraz główni autorzy projektu "ustawy amnestyjnej" doszli do kompromisu w sprawie wiz dla niewykwalifikowanych pracowników - donosi Fox News.

Negocjacje dotyczyły dostępności amerykańskiego rynku pracy dla pracowników z zagranicy - przede wszystkim tych słabo wykwalifikowanych.

Wstępny projekt ustawy zakładał, że po wprowadzeniu reformy nie można by już zatrudniać pracowników sezonowych w ramach tzw. Guest Worker Program. Ale po wysłuchaniu wszystkich stron zdecydowano, że wizy dla tzw. low-skilled workers będą przyznawane. Obowiązywać będą jednak limity - i tak w pierwszym roku ma ich być przyznanych 20 tys., a przez kolejne trzy lata odpowiednio - 35 tys., 55 tys. i 75 tys. W piątym roku programu o wysokości limitu wiz przesądzi bieżąca sytuacja na rynku pracy.

Liczba wiz dla niewykwalifikowanych pracowników nie będzie mogła przekroczyć 200 tys. rocznie (z czego tylko 15 tys. w budownictwie), a jedna trzecia puli będzie dostępna dla małych firm (poniżej 25 pracowników). Pracownicy rolni będą nadal mogli ubiegać się o wizy H-2A.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: