NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Jan Paweł II ma swą ulicę na Maspeth

Jan Paweł II ma swą ulicę na Maspeth

11.04.2014, godz. 17:44
Jan Paweł II ma swą ulicę na Maspeth
foto:

Informowaliśmy już naszych Czytelników, że w niedzielne popołudnie przed kościołem Św. Krzyża na Maspeth odbyła się uroczystość nadania nazwy „Droga Jana Pawła II” przebiegającej przy kościele ulicy. W wydarzeniu wzięły udział tłumy mieszkańców...

Podniosła uroczystość rozpoczęła się krótko po godz. 3 po południu od przemówień zaproszonych gości. Na miejscu obecni byli między innymi: radne Elizabeth Crowley i Margaret Markey, Frank Milewski – prezes nowojorskiego oddziału Kongresu Polonii Amerykańskiej, rabin Moshe Birnbaum z Komitetu Polsko-Żydowskiego Dialogu, przedstawiciel diecezji biskup Octavio Cisneros, a także ksiądz prałat Peter Żendzian. Rolę gospodarza pełnił ksiądz kanonik dr Witold Mroziewski, proboszcz parafii Św. Krzyża. Polskie władze reprezentował konsul Mateusz Stąsiek z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku.


Uroczystość zgromadziła przed świątynią Polaków przybyłych z całej metropolii nowojorskiej, harcerzy, nauczycieli i uczniów Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. bł. Jana Pawła II, a także wielu przedstawicieli organizacji polonijnych. Poczty sztandarowe przed kościołem trzymali przedstawiciele Ligi Morskiej, Frank Kowalinski oraz polonijni uczniowie. W ceremonii wzięli również udział myśliwi z lokalnego St. Hubert Hunting and Fishing Club.
Wszyscy przemawiający podkreślali, jak ważnym i niezwykłym wydarzeniem jest nadanie nazwy ulicy polskiemu Papieżowi. Ulicy, po której spacerował w trakcie swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych w 1979 roku...


– Jan Paweł II uczynił ziemię lepszym miejscem do życia – powiedziała między innymi radna Elizabeth Crowley. – Był człowiekiem, który łączył Polaków i wszystkich ludzi na całym świecie. Pozwolił nam poczuć się braćmi i siostrami. Dzisiaj nadając ulicę jego imienia zachowujemy to miejsce i pamięć o nim na zawsze – dodała radna, która wręczyła również ks. Witoldowi Mroziewskiemu okolicznościową proklamację od władz miasta.
W trakcie uroczystości z programem muzycznym wystąpiły utalentowane dzieci ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej im. bł. Jana Pawła II na Maspeth. Szczególnie wzruszającym momentem było wspólne odśpiewanie przez wszystkich obecnych Barki, ulubionego utworu polskiego Papieża. Wielu nie kryło wtedy wzruszenia. Na koniec części oficjalnej radna Elizabeth Crowley oraz ksiądz proboszcz Witold Mroziewski dokonali odsłonięcia tablicy głównej z napisem „Pope John Paul II Way”, przy skrzyżowaniu 56 Road i 61 Street. Tabliczki upamiętniające polskiego papieża zawisły także przed wieloma domami znajdującymi się przy 56 Road, pomiędzy 61 i 64 Street.

Tekst i zdjęcia: Marcin Żurawicz

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: