NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Jak spędzimy Boże Narodzenie?

Jak spędzimy Boże Narodzenie?

14.12.2013, godz. 18:12
Wigilijne tradycje: Siano pod obrusem, 12 potraw, dodatkowy talerz, opłatek, pierwsza gwiazdka
foto:

Święta Bożego Narodzenia to czas, w którym bardziej niż zwykle w ciągu roku czujemy wyjątkową więź z bliskimi nam osobami - rodziną, przyjaciółmi. Polacy mieszkający w Nowym Jorku i okolicach różnie sobie radzą z tęsknotą za krajem i bliskimi. Na kilka tygodni przed świętami rozmawiamy z mieszkańcami polskich dzielnic, pytając, jak spędzą świąteczny czas.

Dawid z Maspeth:

- Mam to szczęście, że w Nowym Jorku mieszka moja najbliższa rodzina i to właśnie z tymi krewnymi spotkam się w święta. Tak jak zawsze moja mama przygotuje tradycyjną polską wigilię. Może będzie nawet 12 potraw, w tym mój ulubiony barszcz z uszkami, pierogi z kapustą, pierogi z serem i ryby. Aha, musi być oczywiście kapusta z grochem! Chociaż tu w Ameryce kultywujemy polskie tradycje, najlepsze święta były jednak w Polsce... Czuło się wtedy wyjątkową atmosferę, była cała rodzina i wieczerza wigilijna nie była organizowana dla 10 osób, ale dla kilkudziesięciu. Tego chyba najbardziej nam brakuje.

Jadwiga z Greenpointu:

- Już się cieszę, bo tegoroczne święta spędzę z córką, która przyleci do mnie z Polski. Na naszym stole będzie tradycyjna kolacja wigilijna, a potem czeka nas pasterka w katedrze św. Patryka na Manhattanie. Akurat tam jestem co roku. To prawdziwe rozpoczęcie świąt. Bardzo uroczysta i podniosła atmosfera wprowadza mnie w taki szczególny nastrój. Po pasterce zazwyczaj chodzę do Rockefeller Center i nie inaczej będzie pewnie w tym roku. Tam można poczuć niesamowitą magię i rodzinną atmosferę - to wspaniałe miejsce. W święta też zawsze dzwonię do moich przyjaciół i rodziny z Polski. Rozmawiając z nimi, choć przez chwilę poczuję, że jesteśmy razem.

Małgorzata z Greenpointu:

- W związku z tym, że w ciągu roku mam bardzo mało wolnego czasu, okres świąteczny chcę wykorzystać na totalny odpoczynek. W tym roku wyjeżdżam z gronem przyjaciół ze szkoły na Karaiby, a konkretnie na St. Barths. Siłą rzeczy nie będę miała możliwości kultywowania tam polskich tradycji wigilijnych. W sam przeddzień Bożego Narodzenia pójdziemy do restauracji, a podczas dni świątecznych będę po prostu wygrzewała się na plaży.

Robert z Middle Village:

To będą moje pierwsze święta w Ameryce. Planuję je spędzić po polsku, z rodzicami. Będzie tradycyjna wigilia, a więc polskie specjały, w tym rzecz jasna kutia, taka, jaką mieliśmy zawsze w domu w Polsce - coś podobnego do makówek - z kaszą, makiem, bakaliami. Nie zabraknie też karpia. Potem idziemy na pasterkę do kościoła na Greenpoincie, gdzie mieszkają moi rodzice. To będzie jednak tylko namiastka polskich świąt, które w Polsce zawsze spędzaliśmy w szerokim gronie rodzinnym. Już teraz wiem, że będzie mi tego brakowało przy zastawionym po brzegi stole.

Jacek z Passaic:

- Mamy z żoną sąsiada ulicę dalej, który jest samotnym, schorowanym człowiekiem, weteranem wojennym. Z tego, co wiem, nie ma za bardzo gdzie pójść w wigilię, a nawet brakuje mu pieniędzy. Postanowiliśmy w tym roku zaprosić go do siebie, bo chociaż znamy go od dwóch czy trzech lat, to dopiero w ostatnie wakacje bardzo się zżyliśmy (pomógł nam w bardzo ważnej sprawie rodzinnej i nigdy tego nie zapomnimy). Kolację przygotuje żona. A co to dokładnie będzie? Dowiem się na pewno, jak dostanę szczegółową listę zakupów do zrobienia!

Stanisław z Garfield:

- Jestem już starszym człowiekiem i nie w głowie mi jakieś zmiany czy wyjazdy. Spodziewamy się z małżonką tradycyjnej wizyty syna z wnuczkami, Ewunią i Martusią. Ich mama jest teraz daleko z powodów służbowych, więc na pewno zadzwonią ode mnie i będą długo rozmawiać przez telefon. Prezenty dla dziewczynek mam już przygotowane, zastanawiam się jeszcze nad tym, co kupić synowi.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: