NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Immigration ma zmienić podejście do polskich ślubów konsularnych. Małżeństwa będą ważne!

Immigration ma zmienić podejście do polskich ślubów konsularnych. Małżeństwa będą ważne!

10.05.2014, godz. 18:59
obrączka, ślub,
foto:

Ujawnione przez „Super Express” skandaliczne praktyki amerykańskich urzędników mają zostać zmienione i małżeństwa zawierane w polskich konsulatach znów będą przez nich honorowane. Tylko kiedy?

Informację o „zielonym światełku” dla zmian przekazał nam nowojorski adwokat imigracyjny, mec. Marcin Muszyński. – Podczas ostatniego spotkania z urzędnikami United States Citizenship and Immigration Services zostałem poproszony o przesłanie dodatkowych dokumentów (chodzi o umowę międzynarodową pomiędzy Polską a USA). Urzędnicy obiecali, że jeszcze raz dokładnie przyjrzą się podstawom prawnym. Decyzja powinna zapaść w ciągu najbliższych miesięcy – ocenił Muszyński. – Dopóki jednak takie postanowienie nie zostanie wydane, oficjalne stanowisko urzędu imigracyjnego jest takie, że małżeństwa zawarte w konsulatach nie są honorowane.

Jak zaalarmowaliśmy w końcu marca, Immigration – jako praktycznie jedyna służba i instytucja – nie uznaje polskich małżeństw konsularnych. „Widzą na dokumencie napis Warszawa i dla nich to dowód, że ślub miał miejsce tam, a nie w Stanach; to kompletny absurd” – denerwowała się nasza Czytelniczka, matka 25-letniej Joasi planującej ceremonię w nowojorskiej placówce dyplomatycznej RP.

– Co roku zatwierdzamy około 20 ślubów, tymczasem rzeczywiście amerykańskie władze imigracyjne przy składaniu wniosku o tzw. sponsorowanie wizowe dla współmałżonka od jakiegoś czasu wymagają przedłożenia amerykańskiego aktu małżeństwa – potwierdzała nam Agnieszka Torres de Oliveira, wicekonsul oraz kierownik Wydziału Prawnego i Opieki Konsularnej.

W sprawie skandalu działają nie tylko media i niezależni prawnicy. – Kiedy tylko dowiedzieliśmy się, że utrudnia się naszym obywatelom załatwianie prawa pobytu dla współmałżonka przez kwestionowanie aktu ślubu, zareagowaliśmy – tłumaczyła Agnieszka Torres de Oliveira.
Przedstawiciele konsulatu odbyli w tej sprawie spotkania w Departamencie Stanu, a także z przedstawicielami nowojorskiego ratusza i biura burmistrza Nowego Jorku.

Jak komentowała konsul generalna RP w Nowym Jorku Ewa Junczyk-Ziomecka, źródłem problemu wydaje się brak spójności prawa amerykańskiego, federalnego i stanowego. Ale chociaż jest to wewnętrzny problem Amerykanów, jego konsekwencje ponoszą nasi obywatele...

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: