NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Imigranci zaniepokojeni po zwycięstwie republikanina. Trump przeprowadzi masowe deportacje?

Imigranci zaniepokojeni po zwycięstwie republikanina. Trump przeprowadzi masowe deportacje?

11.11.2016, godz. 00:00
Trump Tower, Donald Trump
Trump Tower, Donald Trump foto:

Co z nami będzie? Miliony imigrantów żyjących w Stanach bez uregulowanego statusu są zaniepokojeni swoim losem po zwycięstwie Donalda Trumpa (70 l.). Boją się, że zrealizuje swój imigracyjny plan, który zakłada m.in. masowe deportacje. Choć republikanin złagodził w czasie kampanii ton, mówiąc, że będzie to dotyczyć tych nielegalnych, którzy stanową zagrożenie i mają na koncie przestępstwa, to jednak wszyscy czują się bardzo niepewnie.

Do samego końca organizacje pro-imigracyjne, działacze na rzecz praw imigrantów i kompleksowej reformy, które zawiązały silną koalicję, agitowały i nawoływały do tego, by nie głosować na republikanina z uwagi na jego mocno anty-imigracyjną postawę. 
Donald Trump ogłaszając włączenie się do wyścigu prezydenckiego,  w przemówieniu nazwał imigrantów – przede wszystkim miał na myśli Meksykanów – przebywających nielegalnie w USA jako „gangsterów” i „gwałcicieli”. Zapowiedział, że wszystkich bez papierów deportuje a następnie zbuduje na południowej granicy wielki mur, by powstrzymać falę nielegalnej imigracji. Z czasem – po zamachach z udziałem muzułmańskich ekstremistów – zapowiedział też „zamknięcie” Ameryki dla wszystkich obywateli z krajów islamskich. Po jakimś czasie złagodził nieco poglądy dotyczące nielegalnych i powiedział, że w ciągu pierwszych stu dni jako prezydent przeprowadzi deportacje ale tych nieudokumentowanych, którzy są zagrożeniem dla bezpieczeństwa Ameryki. Te poglądy i strach przed ich realizacją sprawiły, że zmobilizowały bardzo imigracyjny – głownie latynoski – elektorat do udziału w wyborach. Według biura badania opinii publicznej Latino Decisions tym razem wzięła udział w wyborach rekordowa liczba 27,3 mln hispanojęzycznych wyborców, co najmniej o 2 mln więcej niż w wyborach prezydenckich z 2012 roku, w których Latynosi przyczynili się do zwycięstwa Baracka Obamy.

FOTO Konrad Lata

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: