NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Historyczne świątynie na Brooklynie znikają jedna po drugiej... Mieszkania po kościołach

Historyczne świątynie na Brooklynie znikają jedna po drugiej... Mieszkania po kościołach

18.06.2014, godz. 00:00
kościół
foto:

Architekci, miłośnicy historii i wierni różnych wyznań są zaniepokojeni tym, co dzieje się na Brooklynie. Znajdujące się od lat w dzielnicy kościoły coraz częściej trafiają w ręce deweloperów i są zamieniane w zwykłe kamienice oraz kondominia.

Z danych Wydziału Budownictwa i Zabudowy Przestrzennej Miasta wynika, że na przestrzeni dwóch dekad ponad 20 brooklyńskich kościołów i budynków należących do parafii zostało zaadaptowanych do potrzeb mieszkalnych. Zjawisko to jest bardzo widoczne w tzw. „brownstone belt” czyli na odcinku od Bedford-Stuyvesant do Carroll Gardens, znanym z charakterystycznych kamiennych budynków.


Dla wielu architektów i osób dbających o zachowanie historycznych, zabytkowych budynków – jest to bardzo niepokojące. Wprawdzie w większości przypadków deweloperzy kupujący budynek kościelny (czy to stojący na skraju bankructwa, czy też opuszczony przez daną parafię ze uwagi na zmiany w rejonizacji) muszą zachować elewacje, to jednak bardzo często różnego rodzaju dobudówki i dostosowywanie budynku do potrzeb mieszkańców... szpecą go albo nawet niszczą.


– Moim zdaniem to jest tragiczne zjawisko, bo jak tak dalej pójdzie stracimy w okolicy wszystkie historyczne kościoły! To są bardzo unikalne pod względem architektonicznym konstrukcje i szkoda ich na zwykłe domy – mówi Sharon Barnes, jedna z członkiń Society for Clinton Hill, organizacji walczącej o zachowanie historycznego wyglądu dzielnicy.


Ale są tacy, którzy widzą to w nieco innym świetle. – Owszem, może nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale tak naprawdę dzięki inwestycjom deweloperów budynki nie niszczeją, nie stoją puste i w sumie możemy się nimi cieszyć dłużej – mówi But Simeon Bankoff z Historic Districts Council. Jego zdaniem, takie adaptowanie budynków – pod warunkiem, że z zachowaniem wyglądu zewnętrznego i nienaruszaniem oryginalnej konstrukcji – to sposób na zachowanie ich długowieczności.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: