NOWY JORK Newsy Kronika polonijna Co, gdzie, kiedy Dobre bo polskie Prawnik Radzi Sport polonijny
USA nowy jork newsy Historyczna decyzja Obamy dzieli Kubańczyków w USA

Historyczna decyzja Obamy dzieli Kubańczyków w USA

19.12.2014, godz. 00:00
Barack Obama
foto:

Po ponad pół wieku Stany Zjednoczone nawiążą ponownie stosunki dyplomatyczne z Kubą. Według jednych decyzja prezydenta Baracka Obamy (53 l.) ma wymiar historyczny i biją mu za to brawo, inni ostro go krytykują.

Jak podają agencje, ogłoszenie zwrotu w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA było poprzedzone negocjacjami, które trwały 18 miesięcy. Toczyły się głównie w Kanadzie, niemniej ostatnie spotkanie w tej sprawie miało miejsce w Watykanie, a jednym z mediatorów był sam papież Franciszek!

Amerykański prezydent zalecił rządowi nie tylko wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z Kubą ale i rozluźnienie różnych restrykcji w podróżach, przepływie kapitału oraz eksporcie na wyspę. Zdaniem ekspertów z waszyngtońskiej Atlantic Council, decyzja Obamy to początek końca nieefektywnego systemu sankcji wobec Kuby, dzięki której Kubańczycy są o krok bliżej wolności.

Według sondażu przeprowadzonego przez Radę Atlantycką na początku tego roku, ponad połowa Amerykanów popiera zmiany w polityce USA wobec Kuby. Historyczna decyzja Obamy spotkała się jednak i z krytyką. Marc Rubio, wpływowy republikański senator z Florydy pochodzenia kubańskiego, określił ją wręcz jako skandaliczną a Baracka Obamę nazwał „najgorszym negocjatorem jakiego kiedykolwiek widział w Białym Domu”

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: